Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yolcuların canı pilot Ece’ye emanet
Yolcuların canı pilot Ece’ye emanet
Pilot, kabin amiri, il sağlık müdürü-doktor veya üsteğmen… Kadınlar her meslekte ‘Biz de varız’ diyor!
Yaşam 9 Mart 2016 - 00:17

TÜRK Hava Yolları (THY) uçaklarında kaptan pilot olarak 11 yıldır görev yapan Ece İnci Üstünpınar bir çocuk sahibi ve eşi de Hava Kuvvetleri'nde kurmay yüzbaşı. Üstünpınar'ın babası ve ağabeyi de pilot. Üstünpınar, yoğun mesai şartlarına ve bütün zorluklara rağmen başarılı olmak için büyük çaba harcadığını söylüyor.

KADINLARA ŞANS VERİN

BAŞARILI pilot “Havacılık bir kadın olarak mesai saatleri açısından zor bir meslek.Kadınlar gerçekten narin insanlardır. Ruhları kuvvetlidir. Kendileri fiziksel olarak narin olsalar da her şeyi başarabilecek güçteler. Önemli olan bu gücü bulmaları… Bazen kadınların teşvike de ihtiyacı oluyor. Eğitim ve bilgilendirmenin şart olduğunu düşünüyorum. Hiçbir insan şiddeti hak etmiyor. Şans verelim, kadınlarımız kendi içindeki gücü bulsun” diyor.

Kaptan pilot Ece İnci Üstünpınar “Bir kadın olarak hem iş hayatı hem özel hayat, bazen zorlanıyorum. Ama kendi aramızda ‘Jetgiller' dediğimiz babam, ağabeyim ve eşimin de bu sektörde olması bana ayrı motivasyon sağlıyor” diyor.

Kabinin içi amir Gülay'a emanet

TÜRK Hava Yolları Kabin Amiri Gülay Gacal, 10 yaşında bindiği bir uçakta kabin memurunun gösterdiği ilgiden dolayı kabin memuru olduğunu söylüyor. Gacal, “Dünyada ve Türkiye'de yaşanan kadınlara şiddeti görüyorsunuz, bir kadın olmak, tek başına bir birey olmak çok zor. THY'de benim kazandığım en büyük olgu güçlü ve ayakta olabilmek… Tüm kadınlarımız ne yaparlarsa yapsınlar kendi ayaklarının üzerinde dursunlar” dedi.