Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zihin diyeti ile bunama önlenebilir mi?
Zihin diyeti ile bunama önlenebilir mi?
İngiltere'de bulunan Surrey Üniversitesi yeni bir araştırmaya imza attı. Uzmanlar Yunanistan'daki İkarya Adası'nı da inceledi... Zihinsel hasarı beslenme ile nasıl önleyebiliriz?
Yaşam 13 Eylül 2017 - 12:29

Surrey Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Margaret Rayman, Akdeniz diyetinin farklılaştırılmış bir şekli olarak tasarlanan beslenme şeklinin zihin sağlığı için faydasını ortaya çıkardı.

”Hem Akdeniz hem de düşük tansiyon diyetlerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bunamayı engellemeye yarayan başka gıdalar da bu diyete dahil ediliyor” şeklinde konuşan Rayman, zihni güçlendiren lezzetli tarifleri biraraya getirdiği bir yemek kitabı yazmış.Tariflerde çilek ve yeşil yapraklı sebzeler var ve ne kadar renkli olursa o kadar iyi diyor Rayman.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre uzmanlar meyve sınıfında sadece yaban mersini, çilek gibi meyveleri önerdiklerini belirtiyor.

BU ADADA HERKES SAĞLIKLI

yasli

Uzmanlar, Yunan adalarından İkarya gibi bölgelerde incelemeler yapıyor. Nüfusunun önemli bir bölümünü 90 yaş ve üzerindekilerin oluşturduğu bu ada, dünyanın mavi bölgelerinden biri olarak tanımlanıyor.

Ada halkı oldukça sağlıklı. Sigara kullanmıyor, alkolü ölçülü tüketiyor, bol egzersiz yapıyor ve sosyal bir hayat yaşıyorlar. İyi yaşam, uzun yaşama dönüşüyor.

Rayman, ”İyi yaşamak için yapılması gerekenlerin çoğu son derece kolay ve ucuz. Zihninizin zarar görme riskini sadece iyi yaşayarak yüzde 33 oranında azaltabilirsiniz” diyor.

Ancak uzman, iyi yaşamanın kolay olmadığını, ucuz ancak kötü gıdaların her yeri sardığını söylüyor.

Hamburger ve hamurişinden uzak durmak, zihnimizi uzun süre zinde tutmamıza yardımcı olabilir.