Baharda çocuğunuzun beslenmesine dikkat!

Mart 25, 2013 |

Uzun ve soğuk geçen kış günlerinin ardından yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, sürekli değişen hava koşulları, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Baharın geldiği dönemlerde havadaki negatif elektronların artmasıyla birlikte insanlarda değişik ruh halleri ortaya çıkar. Kendimizi çoğu zaman daha sıkıntılı, halsiz, yorgun ve bitkin hissederiz. Kas, omuz, sırt ve boyun ağrıları artmakta, yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları görülebilir.

Beslenme Alışkanlıkları Okul Başarısını Dahi Olumsuz Etkileyebilir
Bu şikayetler yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülebilmektedir. Çocuğun okuldaki başarısını dahi olumsuz bir şekilde etkileyebilecek bu gibi rahatsızlıkların önüne beslenme alışkanlıklarını değiştirerek geçmek mümkün olabilmektedir. Çocuğun daha halsiz, yorgun ve sinirli olmasına neden olan yanlış beslenme alışkanlıklarını düzeltmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Yorgunluğu ortadan kaldırmak için beslenmede en etkili vitamin, C vitamini
Sebze ve meyveler  C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu nedenle çocukların taze sebze ve meyve tüketmelerini sağlamak gerekmektedir. Ara öğünlerde çocuklara; şekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveler, ana öğünlerde de salata yedirilmeli .

Beyin performansı için en önemli öğün olan kahvaltıyı çocuklar kesinlikle atlamamalı
Sıvı alımının artırılmasına özen gösterin.  Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesi gereken sıvılardır. Gazlı, şekerli içecekler, hazır yoğunlaştırılmış şekerli meyve suları, gazozlar mümkün olduğunca az sıklıkta tüketilmelidir. Çocuklar için en sağlıklı içecek sudur. Gazlı ve şekerli içecekler yerine çocukların bol bol su içmeleri sağlanmalı.

Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği
Her yaşta olduğu gibi ekmek tüketimi çocukluk çağından itibaren dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar tercih edilmeli.

Geç vakitte yenen pilav ve makarna tembelleştirir
“Nasıl olsa daha çocuk istediği saatte istediğini yesin” diye kesinlikle düşünmeyin. Çocukların da diğer yetişkinler gibi geç saatlerde ağır ve yağlı yemek yememesine özen gösterilmelidir. Geç saatlerde karnı acıkan çocuğa hafif besinler  verilmelidir. Özellikle fazla yağlı karbonhidratlar tüketmek ( pilav, makarna, pasta, börek vs. ) çocuklardaki uyuşukluk halini artırır. Çocuğunuzu giderek tembelleşebilir.

Bebeğinize dair bilmedikleriniz!

Çocuğunuz evde neler öğreniyor?YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Öğretmenleri ile iletişim kurun!

Eğitim kurumlarında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de: Çocuğun doğru gözlendiğinden emin olmak...

Çocuğunuz stres altında olabilir!

Büyük şehirde yaşıyorsanız, çocuğunuzu şehir hayatının gerginliğinden kurtarmalısınız.

Çağın vebası; proje çocuklar

“Erken çocukluk depresyonu” şüphesiyle psikoloğa giden çocuklar arttı...

Özgüvenli çocuklar yetiştirmek için

Her çocuk biriciktir ve bir çocuk diğerine benzemez...

Beslenme çantasında kuruyemiş olmalı!

Çocuklarınızın vitamin, protein ve kalsiyum içeriği yüksek besinler almasını alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

Sınırlar konusunda fikir birliğine varın!

Çocukluk çağında bilinçaltımıza işleyen kelime ve davranışlar önemli...