Kelliğe çare bulundu!

Aralık 23, 2012 |

ABD’nin önde gelen dermatologları saç çıkmasını önleyen proteini bulmayı başardı. Prostaglandin D2 (PGD2) adı verilen enzimin saç diplerinde bulunan foliküllerin büyümesine engel olduğu tespit edildi.

Araştırma Görevlisi Dr. George Cotsarelis, “Science Translational Medicine” dergisinde yayımlanan buluşları hakkında şimdiden bir çok ilaç firması ile irtibata geçtiklerini ve iki yıl içinde kelliği sona erdirecek ilacın piyasaya sürüleceğini açıkladı. Cotsarelis, “Yaptığımız laboratuvar testlerinde farelerde olumlu sonuç aldık. Bulduğumuz proteinden elde edilecek ilaç, kalıtsal kelliğin bile önüne geçecek” diyerek saçı olmayanların, dökülenlerin en fazla iki sene sonra piyasaya çıkacak ilacı beklemelerini istedi.YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Bakımlı tırnaklar için günde 15 dakika

Tırnaklarınıza yeteri kadar vakit ayırmıyorsanız, maniküre gidecek zaman yoksa iş başa düştü. Kısa zamanda yapılacaklar listesi

Kozmik beden temizliğinin zamanıdır!

Uygulayacağınız bu sebze ağırlıklı kürle bağırsaklarınızı, sindirim sisteminizi arındırıp rahatlatabilirsiniz.

Saçlarınıza soğuk su terapisi

Sadece saça ve köklere iyi gelmekle kalmaz, dökülen saçların da çaresi gibidir soğuk su terapisi.

Yaz detoksu nasıl yapılır?

Vücuda gerekli olan azotun ve aminoasitlerin karşılanması için beslenmenizde proteinin yeterli miktarda yer alması gerekir.

İçindeki sebzeler metabolizma için

Zayıflatan çorbayı duymuş muydunuz? Yaz geliyor diye Diyetisyen Gizem Şeber bizim için hazırladı. Denemesi size kalıyor!

Mutluluk veren besinlere yer açın!

Bitter çikolata, kivi, arpa, acı biber...Bu besinlerin hepsi sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcı. Biraz mutluluk için bol bol tüketin.