Kelliğe çare bulundu!

Aralık 23, 2012 |

ABD’nin önde gelen dermatologları saç çıkmasını önleyen proteini bulmayı başardı. Prostaglandin D2 (PGD2) adı verilen enzimin saç diplerinde bulunan foliküllerin büyümesine engel olduğu tespit edildi.

Araştırma Görevlisi Dr. George Cotsarelis, “Science Translational Medicine” dergisinde yayımlanan buluşları hakkında şimdiden bir çok ilaç firması ile irtibata geçtiklerini ve iki yıl içinde kelliği sona erdirecek ilacın piyasaya sürüleceğini açıkladı. Cotsarelis, “Yaptığımız laboratuvar testlerinde farelerde olumlu sonuç aldık. Bulduğumuz proteinden elde edilecek ilaç, kalıtsal kelliğin bile önüne geçecek” diyerek saçı olmayanların, dökülenlerin en fazla iki sene sonra piyasaya çıkacak ilacı beklemelerini istedi.YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Bitkisel cilt iksirleri…

Cilt tipiniz kuru, yağlı ya da karma olsun. Hepinize göre mevsimine özel bir takım sırlar ve pratik bitkisel çözümler...

Dişleri gıcırdatmak bir hastalık!

Uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çene sıkmaya bruksizm deniyor.

Yorulan ayakları dinlendirmek için…

Zambak yağı ile eller ovuşturulduğunda parmak uçlarından bileklere kadar uza­yan sinir ağrılarını da yok eder.

Ekmek diyetin dostu, stres düşmanı

Diyetisyen Kanar, vücudumuz için gerekli olan ekmekten vazgeçmeden zayıflamanın en sağlıklı yol olduğunu belirtiyor...

Sağlıklı cilt için önce içerden beslenin!

E vitamini antioksidan olması nedeniyle yaşlanma ve UV ışınlarına maruz kalındıktan sonra ciltteki olası hasarı düzeltiyor.

Güzellik için de yeşil çay!

Yeşil çayı içtiniz sakın poşetini çöpe atmayın. O peşit sandığınızdan daha çok işe yarıyor...