Çocukların odalarında

mobilyalar değil, hayaller vardır

Bir çocuğun doğduğu andan itibaren en çok zaman geçireceği yer evi ve hatta odasıdır. Odası onun okulu, sığınağı ve dünyası olacaktır. Onlara sadece bir oda değil, hayallerine uygun bir dünya kurmak için IKEA’nın çözümlerine göz atın.

Eskiden çocuk odaları, çocukların uyuması ve esyalarının yer alması için hazırlanan alanlar olarak kabul edilirdi. Günümüz anneleri dogdukları andan itibaren birer “birey” olarak kabul ettikleri çocuklarının beslenmesi ve bakımı gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra yasam alanlarına da aynı önemi vermeye basladı.


İlhamını da bu detaylardan alan IKEA, evinizin küçük fertlerine ilk günden itibaren hayal güçlerini sergilemeleri için olanak saglayacak harika tasarımlar sunuyor ve annelerin kılavuzu oluyor.

0-2 YAŞ ARASI

Hamile olduğunuz andan itibaren başlayan müthiş koşuşturmaca içinde ilk halledilmesi gerekenlerden biri bebeğin odasıdır. Çünkü bu odanın bebekten önce hazır olması, eşyaların ve malzemelerin yerleştirilmesi gerekir. Hatta anne adaylarının kendi kendilerine sanki bebekleri varmışcasına odayı denemelerini bile önerebiliriz.

Pek çok anne, doğumdan sonra bebek odasının dekorasyonunu veya bazı malzemelerini “Nasıl baştan düşünemedim!” diyerek değiştirmek durumunda kalıyor. Ama nasıl düşünebilirdiniz ki? İşte size IKEA’dan, birkaç pratik çözüm.

Annelere yardımcı pratik çözümler

Öncelikle 0-2 yaş arası olarak kabul edilen bebeklik dönemi için ilk odanızı hazırlarken emniyet, sağlık ve pratiklik ana fikriniz olmalı. İlk bir sene bebeğiniz yürümese de, siz bu odada neredeyse günde 20 saat yürüyeceksiniz. Tüm bu ihtiyaçların karşılanması için annelere yönelik fonksiyonel çözümleri olan bir oda planlamak çok önemlidir.

Bu yüzden güzel bir planlama ile listenizi önden oluşturarak, IKEA’dan hem kullanışlı, hem hesaplı bir alışverişle bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını bir kerede yapabilirsiniz. Üstelik, IKEA mağazalarındaki örnek bebek odalarından da pek çok pratik fikir için ilham alabilirsiniz. Bebek alt değiştirme ünitesi, yatağı ve odadaki tüm diğer çözümler bebeklerin ihtiyaçlarını gözettiği gibi, annelerin de rahat kullanımına yönelik olmadır. Bebeğinizin altını değiştireceğiniz alanın yakınına yerleştireceğiniz raflarla gerekli malzemeleri orada tutmak, altını değiştirdiğiniz bebeğinizle emzirme koltuğuna yerleşmek, burada yanınızda olacak bir sehpanın hayat kurtarıcı pratiklik sağlayacağını bilmek, kol mesafesinde bir abajura ulaşmak inanın bir anne için çok kıymetli...

Bütün bu planları yaparken, fonksiyonellik kadar odanın tasarımı da önemli. IKEA ile siz de kendi tarzınıza uygun farklı, alışılmışın dışında ve keyifli bir oda yaratabilirsiniz. Örnegin kapalı bir gardırop çözümü yerine açık askı sistemi kullanarak dolapların kapladığı yeri birlikte keyifle zaman geçireceğiniz bir alana dönüştürebilirsiniz. Ezberleri bozarak bebeğinizin birbirinden güzel tulumları ve elbiselerini başlı başına bir dekorasyon unsuru haline getirmek bile sizin elinizde.

Ne çabuk büyüdü

Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde artık birçok şeyi kendi kendine yapmak isteyecektir. Odası da onun en güvenli hareket alanı olacaktır. Önce emeklemeye, ardından da yürümeye başlayan bebeğiniz için güvenlik en önemli nokta olacak. Yine bu dönemde bebeğiniz, evdeki eşyaları da tanıma ihtiyacında olacak. O yüzden de her tarafa meraklı gözlerle bakacaktır.

Tüm risklere karşı sıfır tolerans

Ne tarzda bir oda yaparsanız yapın, seçtiğiniz malzemelerin kalitesi çok ama çok önemlidir. Örneğin IKEA’da bebek ve çocuk odası mobilyalarında kullanılan tüm boyalar doğal ve kokusuzdur. Oda için seçilen eşyalar, tekstiller, mobilyalar ve hatta oyuncaklar bile en yüksek güvenlik standartlarına uygundur. Unutmayın, günü gelecek o tatlı afacanlar o mobilyaları, yastıkları ısırmaya bile kalkacaklar.

IKEA, çocuklar için tasarladığı ürünlerde, olası tüm riskleri dikkate alarak, en sıkı Avrupa güvenlik standartlarına bağlı kalarak sıfır tolerans bakış açısıyla tüm riskleri en aza indirgiyor. Yine bu güven lik sürecinde tüm oyuncaklar ciddi ve zorlu testlere tabi tutuluyorlar. Bu nedenle hiçbir IKEA oyuncağı bebekler için uzun şeritler, küçük parçalar ve keskin kenarlar gibi risk unsuru taşıyan parçalara sahip değildir. Üstelik sadece çocuğunuzun odasındaki değil, evdeki tüm risk faktörlerini göz önünde bulundurmak gerekir. IKEA’nın PATRULL serisinin köşe koruyucu üniteleri, priz emniyetleri, dolap ve çekmece güvenlik mandalları, parmak koruyucuları gibi ürünlerinden yararlanarak evinizi onun için güvenli hale getirebilirsiniz.

3-7 YAŞ ARASI

Çocukların gelişimi için en önemli kaynak oyundur. Çocuklar, dünyayı oynayarak tanır. Odaları onların hayal dünyasının temeli olacaktır. Odalarında bu ihtiyaçlara göre bazı değişiklikler yapılması gerekir. Dolapları ve çekmeceleri onların giysileri ile doldurmak yerine, her şeyle oynayabilme yeteneklerini de gözeterek, hayallerini içlerine doldurabilecekleri mobilyalar ve oyuncaklar tercih edilmeli.

Kurallar ve alışkanlıklar bir yana, oda içinde oda yaratarak iki farklı mekan ile değişen ilgi odağı için ona yardımcı olabilirsiniz.

Kendi odası, kendi düzeni...

Odasını seven çocuğun odasına iyi baktığını da fark edeceksiniz. Ona biraz yardım ederek kısa sürede odasını toplamayı öğrendiğini, hatta kendisine göre bir yerleştirme ve saklama sistemi kurduğunu görebilirsiniz.

IKEA’nın TROFAST saklama çözümü ile oyuncaklarını da adeta oyunun bir parçası gibi toplamayı öğreneceğini ve bundan keyif alacağını da gözlemleyeceksiniz.

Birlikte karar verin...

Çocuklarla birlikte alışverişe giderek kendi tarzlarını odalarına yansıtmalarına olanak sağlamak, ihtiyaçlarını öğrenmek ve odalarında onlara uygun çözümler bulmak; uyuyabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir ortam yaratmaya onları dahil etmek ve cesaretlendirmek çok önemlidir.

Çünkü odalarında yarattıkları kendi dünyaları muhteşem hayal güçleriyle birleştiğinde “oyun” becerileri artacaktır. Siz de ailece IKEA’ya gelin, hem çocuğunuzun hayal dünyasındaki odayı yaratın, hem de birlikte keyif dolu bir gün geçirin.