IKEA İLE ÇOCUKLAR HEP EVE GİTMEK İSTEYECEK

En eğlenceli anlar evinizde yaşanır. Siz bir salon görürsünüz, onlar hayal ettikleri herhangi bir şeyi... Geometrik desenli bir halı, onlar için seksek oyununun baş kahramanı olabilir ya da sizin için bir minder, onlar için yumuşak bir iniş alanı… Çocukların en büyük oyun alanı aslında evleri...


Çocukların hayal güçleri öylesine geniştir ki, aileleri ile birlikte ortak yaşam alanlarında sürdürdükleri maceralı ve sihirli yolculuklarında bile, ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi karşılayan çözümler üretmek gerekir. Zaman içerisinde değişen ihtiyaçlarına göre çocukların kendi odalarına sığmayarak evin her yerine “yayılma” eğilimlerini ve onların birer birey, ailenin üyesi olduğunu göz önünde bulundurarak, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek çözümlere yönelmek, onlara özel alanlar yaratmak için çocuklu evlerde dekorasyondan güvenliğe bazı noktalara özellikle dikkat etmek gerekiyor.

SALONUNUZU
ÇOCUĞUNUZLA PAYLAŞIN

Zamanımızın çoğunun geçtiği salonlarımızı güvenli bir şekilde çocuklarla paylaşmak, kendilerine ait bir dünya kurmaları ve bu dünyada hem kendi kendilerine hem de ailece oyunlar oynamaları, gelişimleri açısından büyük önem taşır. IKEA, çocuklu yaşam alanlarını tasarlarken ailelerin olduğu kadar çocukların da ihtiyaçlarını düşünüyor ve sunduğu çözümler ile çocuğunuzla geçireceğiniz zamanları daha keyifli hale getirmek için öneriler paylaşıyor.

1-Pencere önünü ona ayırın

Ahşap bankları yan yana dizin, altlarına ise sepetleri ve tabureleri yerleştirin. Onun için yepyeni bir boyama ve oyun köşesi hazırladınız bile…


Güvenlik önerisi: PATRULL cam kilidi, çocukların pencereyi açabilmesini engelliyor.

2-Salonda sadece ona ait alanlar yaratın

Çocuğunuz hem sizinle birlikte olsun hem de kendi başına kalabilsin istiyorsanız salonunuzda IKEA’nın FLISAT ve STUVA ürün aileleri ile pratik çözümler yaratabilirsiniz. Örneğin STUVA saklama ünitesi ile üçlü kanepenin arkasında bir çalışma alanı yaratabilir, FLISAT masa ve tabureleri bir oyun alanı olarak kullanabilirsiniz. Tekerlekli kutularla da oynarken dağıttığı eşyaları eğlenerek toplamasını kolaylaştırabilirsiniz.

3-Çocuk mobilyalarını salonunuza taşıyın

IKEA’nın STUVA saklama ünitelerini TV sehpası olarak kullanmak, hem çocukların oyuncaklarını saklayabilecekleri bir alan oluşturmak hem de üzerinde minderle onlara özel bir köşe yaratmak adına pratik bir fikir. FLISAT çocuk masası ise orta sehpa olarak kullanılabilir. Böylece gerektiğinde orta sehpanız, içindeki TROFAST saklama kutularından çıkan oyuncaklar ve resim malzemeleri ile kolayca oyuna yer açabilir ve oyun bittiğinde depolama çözümü olarak kullanılabilir.


Güvenlik önerisi: PATRULL köşe koruyucular, sivri köşeler için ideal.

4-Dolaplarınızı paylaşın

Her zaman çocuklara ait mobilyaları salona taşımanıza gerek yok, bazen de var olan mobilyaları çocukların ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Duvar dolaplarının çocuklar için en ulaşılabilir olanlarını, oyuncakları ve hikaye kitapları için çocuklarınıza ayırabilir, yüksek kapaklı bölmeleri ise kırılabilecek özel eşyalarınız için kullanabilirsiniz. IKEA’nın KALLAX raf ünitesi, ek modülleriyle sunduğu çoklu kullanım imkanıyla bu konuda iyi bir çözüm.


Güvenlik önerisi: Evin genelinde PATRULL priz emniyeti ile güvenliği sağlayabilirsiniz.

5-Özgürce oyun oynamalarını kolaylaştırın

Salonunuzu dayanıklı, yıkanabilir kumaşlı ve güvenli ürünlerle dekore ettiğinizde çocuklarınıza özgürce oynayacakları bir alan hazırlamış olursunuz. Örneğin; IKEA’nın KVISTBRO saklama bölmeli orta sehpası, yuvarlak hatları ile güvenli bir oyun ortamı sağlıyor.


Güvenlik önerisi: PATRULL kapı stoperleri ile hızla çarpan kapılar için önlem alabilirsiniz.

ANTREDE ÇOCUĞUNUZA ÖZEL BİR ALAN YARATIN

Antrede ve hatta evin koridorlarında da onlara uygun birkaç ufak değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin kırılmayan malzemeden üretilmiş DRÖMMARE aynayı çocukların güvenliği için tercih edebilirsiniz. FLISAT askılar, tekerlekli kutular ve MAMMUT tabureler ile onların ayakkabıları, giyecekleri ve diğer eşyaları için ekstra yer açabilir, kendi kendilerine giyinebilecekleri bir ortam yaratabilirsiniz.


Güvenlik önerisi: Merdivenlerde PATRULL’un kaymayı önleyici şeritlerini kullanabilirsiniz.

MUTFAKTA VAKİT GEÇİRMENİN KEYFİNİ ÇIKARIN

Sofrada ve mutfakta çocuklarla, oyuna ve hatta birlikte yapacağınız aktivitelere yer açmak için IKEA’nın önerilerine göz atın.

DUKTIG ailesi ile siz yemeğinizi hazırlarken o da sizinle birlikte kendi mutfağında hayallere dalabilir.

Söz konusu çocuk ürünleri olduğunda, Avrupa’nın en sıkı güvenlik testlerine tabi tutulan ve her zaman bu konuda sıfır tolerans politikası izleyen IKEA'nın renkli sofra aksesuarları ile çocuklara yemek yerken renkli bir dünya yaratabilirsiniz.

Mutfakta yemek yaparken aktiviteye dahil olması, çocuğunuzun gelişimi için önemli. Tezgâha yetişmesine yardımcı tabureleri mutfakta bulundurun.


Güvenlik önerisi: Açılmasını istemediğiniz çekmeceler için PATRULL çekmece güvenlik mandalı kullanabilirsiniz.

HER YAŞA UYGUN ÇÖZÜMLER IKEA'DA

Çocuklar için en iyisini, en güzelini ve en doğrusunu seçmek isteriz. IKEA, çocuk ürün gamını her yaşta çocuğun ihtiyaç ve beğenilerini gözeterek, sıfır tolerans anlayışı ile en yüksek kalite standartlarından geçirerek tasarlıyor.

Örneğin; 0-2 yaş grubu çocukların odalarında; bol çekmeceli bir karyola, fonksiyonel bir alt değiştirme ünitesi, orta büyüklükte bir giysi dolabı, raflar ve emzirme koltuğu gibi hem çocuğunuzun hem de sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan çözümler ön plana çıkarken, 3-7 yaş grubu çocukların odalarında; sosyalleşmelerine ve hayal kurmalarına yardımcı olacak oyun becerilerini geliştiren ve oyun kurmaya yönelik mobilya ve aksesuarlar ile oynarken dağıttığı eşyaları, eğlenerek toplamasını kolaylaştırabilecek saklama üniteleri önem kazanıyor.

13 yaş ve üstü çocuklar için arkadaşlarını ağırlayabilmek de önemli. Sosyalleşmeye yer açmanın ideal yollarından biri ranzalardır. Tek katlı bir ranza kombinasyonu olan STUVA, depolama ve uyuma dahil komple bir çözüm imkanı sunuyor. 8-12 yaş, çocukların okul hayatlarının başladığı ve yeni sorumluluklarla birlikte farklı arkadaş çevrelerine girdikleri bir dönemdir. Oyuna vakit ayırmak kadar odalarında ders çalışmak da önemli. Bu sebeple odalarını dekore ederken uyku, oyun, ders çalışma ve depolama ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekir.