Üniversitenizi seçerken dikkat etmeniz gereken 3 önemli detay!

LYS sonuçlarının açıklanması ve üniversite tercih döneminin başlamasına günler kala okuyacakları üniversite ve bölümü seçmeye çalışan yaklaşık bir milyon genç belki de hayatlarının en önemli kararını almak üzere…


Tercih edeceğimiz üniversite ve bölüm ile birlikte yaşamımızın önemli bir kısmını oluşturacak ve tüm hayatımızı şekillendirecek olan mesleğimizi de seçiyoruz. Yeteneklerimiz, becerilerimiz ve kişiliğimize uygun en doğru mesleği seçmek, başarı ve mutluluğumuzu, yani yaşam kalitemizi belirleyecek hususların başında yer almakta. Başarılı olduğumuz bir meslekte daha mutlu olur, mutlu olduğumuz bir meslekte başarıya koşarız. Kendimizi başarılı hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sabahları neşeyle gittiğimiz bir işte çalışmak önemli bir ayrıcalık.

Peki üniversite tercihi yapmadan önce hangi detaylara dikkat etmeliyiz?

MEZUN OLMADAN ÖNCE İŞ BULMA POTANSİYELİ


İlkokul, ortaokul, lise… Sürekli dersler ve sınavlar ile uğraştık. Artık ektiklerimizi gerçek anlamda biçme zamanı. Şu zamana kadar aslında okuyacağımız üniversiteyi ve buna bağlı olarak yapmak istediğimiz mesleği hayal ettik ve ona göre çalıştık. Ancak bir gerçek var ki üniversiteden mezun olmak, iş bulacağımız anlamına gelmiyor. TBMM’nin 2015’te “Türkiye’de Üniversite Mezunu Nüfusun İşgücü Durumu” başlığı ile yayınladığı rapordan da anlaşılacağı üzere, 2000 yılında 143 bin olan üniversite mezunu işsiz sayısının 2015'te 774 bine çıkmış olması üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranının gün geçtikçe arttığını gözler önüne seriyor. Herşeyden önce iş bulabileceğimiz bir okulu ve bölümü tercih etmemiz ilk koşul.

UYGULAMA AĞIRLIKLI EĞİTİM VE STAJ İMKÂNI


Uygulama ağırlıklı bir eğitim alarak mezun olmak iş hayatına atıldığınızda karşılığını kısa sürede fazlasıyla alacağınız çok önemli bir avantaj. Bu sayede mezun olduğunuzda çalışacağınız sektörün önemli temsilcileriyle daha öğrenciyken tanışma fırsatı elde etmiş oluyorsunuz.


Uygulama ağırlıklı bir eğitim ve staj, iş hayatının en önemli provası. Öğrenciyken teorik bilgi ile sınırlı kalmayıp öğrendiklerinizi pratiğe dökerek tecrübe edinmeniz mezun olunduğunuzda başlıbaşına bir tercih sebebi olacak. Bir düşünün, aşçılık bölümünde okuyorsunuz ve gastronomi dünyasının Oscar'ı kabul edilen Bocuse d'Or yarışmasında henüz öğrenciyken Türkiye'yi temsil edebiliyorsunuz. Veya havacılık bölümlerinden birinde okurken önde gelen havayolu şirketlerinde uygulama eğitiminizi tamamlıyorsunuz. Hem teori, hem de pratikte kendinizi yetiştirip öğrencilik döneminizde en kaliteli stajı yapma şansına sahip oluyor ve bu sayede iş hayatına herkesten önde başlıyorsunuz.

ORGANİK DÜŞÜNEN OKUL YÖNETİMİ


Üniversite kurulları da canlı düşünen ve kendilerini sürekli yenileyen birimler olmalı. Akademik programlarını ilgili sektörlerin önde gelen temsilcileriyle işbirliği içerisinde ve sektörlerin uluslararası düzeyde yetişmiş personel ihtiyaçlarına göre belirleyen bir okul seçmeye gayret edin. Öğrencilerine sağlam bir gelecek sunmak ve iş yaşamlarında rekabet etmek için gerekli olan donanımı sağlamak isteyen kurullar; endüstri ve teknolojinin koşullarına göre kendilerini devamlı yenileyebilen, hızlı bir gelişim ve dönüşüm süreci içerisinde olan sektörleri yakından takip ederek güncel gelişmelere anında uyum gösterebilen ve piyasanın güncel ihtiyaçlarına uygun bir eğitim verebilen bir yapıya sahip olmalı.

BUNLARIN HEPSİNİ KAPSAYAN BİR OKUL VAR!
KAPADOKYA MESLEK YÜKSEKOKULU!

İŞ BULMANIZ İÇİN ÖZEL UYGULAMALAR


Uygulama ile perçinlenen bilginin gücüne inanan Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun öğrencileri daha staj yaparken iş teklifleri alabilmekte, mezun olduklarında ise verilen uygulama ağırlıklı eğitimler sayesinde tecrübe aranan alanlarda kendilerine öncelik tanınmasının ayrıcalığını yaşayabilmektedirler. Öğrencilerinin eğitim aldıkları alanlarda yetişmiş işgücü ihtiyacına cevap verebiliyor ve mezuniyetleri ile birlikte vakit kaybetmeden iş bulup hayata atılabiliyor olması, Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun neden en çok rağbet gören vakıf meslek yüksekokulu olduğunu açıklıyor.

OKULA GİTMEK İÇİN HEYECANLANMAK!


Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun biri Ürgüp’ün Mustafapaşa beldesinde, diğeri İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda olmak üzere iki ayrı yerleşkesi bulunmaktadır. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip Mustafapaşa’da (Sinasos) bulunan Kapadokya Yerleşkesi, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Mehmed Şakir Paşa tarafından yaptırılan medrese ve yine aynı dönemden kalma eski Osmanlı konaklarının restore edilip yeniden işlevlendirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Kapadokya Meslek Yüksekokulu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda faaliyet gösteren eğitim yerleşkesiyle ise uluslararası bir havalimanında eğitim veren ilk ve tek yükseköğretim kurumu olma özelliğini taşır.

TEORİ VE UYGULAMANIN BİRLEŞTİĞİ OKUL


Sivil havacılıktan sağlığa, mimari restorasyondan aşçılığa kadar farklı birçok alanda akademik programlarını ilgili sektörlerin önde gelen temsilcileriyle işbirliği içerisinde ve sektörlerin uluslararası düzeyde yetişmiş personel ihtiyaçlarına göre belirleyen Kapadokya Meslek Yüksekokulu, bu sayede mezunlarına somut iş imkânı sağlamaya devam ediyor. Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun öğrencileri mezun olduklarında tecrübe aranan alanlarda kendilerine öncelik tanınmasının ayrıcalığını yaşayabilmektedirler.