6 MADDEDE OTOMOBİLDE GÜVENLiK FELSEFESİ

Tasarım mı önemli, teknoloji mi, yoksa rahatlık mı? Bunlar otomobil almak isteyen herkesin aklını meşgul eden sorulardan bazıları…


Ama tüm bu sorulardan en önemlisi; aracın güvenliği.


Şimdi, siz bu soruları bir kenara bırakın! Türkiye'de otomobil denilince akla gelen ilk isimlerden Saffet Üçüncü, Subaru’nun 25 yıldır üzerinde çalıştığı, başta EuroNCAP ve ADAC gibi dünyaca güvenilir otomobil güvenlik testlerinden tam not alan Eyesight teknolojisi ile birlikte 360 derece güvenlik teknolojilerini, 60 sn’de sizlere anlatsın.

İşte güvenliğinizi artıran 6 otomobil teknolojisi:

Yolun Hakimi Olun- BOXER Motor

Sıralı ve V tipi motorların aksine, BOXER motorda silindirler karşılıklı ve yatay çalışır. Bu da motorun ağırlık merkezini aşağı çektiğinden, otomobile denge katar. Ayrıca, silindirler birbirlerinin karşısında yatay konumda olduğu için diğer sıralı motorlara kıyasla BOXER motorda daha az sarsıntı ve vibrasyon meydana gelir.

Dört Dörtlük Sürüş Keyfi - Simetrik Sürekli 4 Çeker

Subaru otomobillerini ortadan dikey bir şekilde böldüğünüzde; iki tarafta kalan motor, vites kutusu, akslar ve tekerleklerin tam anlamıyla simetrik ve eşit olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu durumun getirileri neler? Otomobilin muhteşem bir dengeye ve yol tutuşana sahip olması! Böylece, sürüş güvenliği ve sürücü rahatlığı en üst seviyeye çıkar. Boxer motorun bu sisteme çok büyük bir katkısı olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Şaft ön aksın önünde başladığından, otomobilin her daim 4 çeker performansını yaşattığını da belirtelim.

Güvenliğinizi Sabitleyin - Adaptif Hız Kontrolü

EyeSight sistemiyle, Subaru’nun ergonomik tasarım felsefesinin en önemli maddesi olan, tüm butonların kolay erişilebilir tasarımı birleşiyor! Bu birleşimin sonucunda, direksiyonda bulunan tuşlarla, Subaru otomobilinizin Adaptif Hız Kontrol sistemini aktif hale getirebilirsiniz. 0 km/s’ten 180 km/s'e kadar olan hız aralığında kullanılabilen bu sistem, istediğiniz hızda seyretmenizi sağlar. Aynı zamanda, önünüzde seyreden araçla aranızda olan mesafe farkını koruyan ayrı bir kontrol tuşu da mevcut. Bu sayede Adaptif Hız Kontrol sistemi önünüzde seyreden aracın hızıyla sizin hızınızı hesaplayarak, güvenli takip mesafesini korumanızı sağlar.

Dört Gözle Yola Çıkın - EyeSight Sistemi

Subaru'nun uzman olduğu bir konu daha... Otomobilde dış şartların algılanması!


Yıllardır Subaru’nun titizlikle üzerinde çalıştığı ödüllü EyeSight sistemi; 60 cm’den yüksek olan yoldaki tüm canlı ve cansız engelleri, dikiz aynasının üstünde bulunan iki adet renkli kamera sayesinde, otomobilin ön tarafında olup biteni algılaması demek. Bu sistem sayesinde aracınızı adeta 4 gözle kullanıyorsunuz. Sizin fark etmediğiniz veya geç kaldığınız konularda EyeSight sistemi devreye girer ve çarpışmaları önleyerek güvenliğinizi sağlar.

Yolda İkinci Bir Çift Göz - Çarpışma Önleyici Frenleme

Çarpışma Önleyici Fren sistemi, EyeSight sistemiyle birlikte çalışır ve sürücünün yetersiz kaldığı yerlerde devreye girer. Maksimum 50 km/s hızla yolda seyrederken önünüzdeki araç aniden durursa ya da beklenmedik bir şekilde yavaşlarsa, bu sistem devreye girer ve güvenli mesafede aracınızı durdurur. Başka bir durumda ise, eğer sürücü frene bastığında çarpışmayı engelleyecek basıncı uygulayamazsa, yine bu sistem devreye girer, güvenle aracınızı durdurmak için gerekli fren basıncını uygular.

Kim Korkar Virajlardan - Aktif Tork Yönlendirme

Eğer Subaru aracınızla bir viraja girerseniz, direksiyondaki sensörler bunu fark eder ve döndüğünüz yöne göre o taraftaki tekerleklere daha az tork verip yavaşlamalarını sağlar. Yani kafadan kayma ve arkadan kayma gibi virajda meydana gelebilecek kazalardan sizi korur. Eğer sadece bir tekeriniz daha kaygan bir zeminde kalıp kayma yaparsa, yine Aktif Tork Yönlendirme sistemi devreye girer ve sadece o tekere giden torku azaltıp tekerleğin frenlemesini sağlar. Ya da ıslak/ buzlu zeminde tutunma kaybı yaşanırsa, tutunma kaybı yaşayan tekerleğe daha fazla tork yönlendirerek tutunmayı artırır. Böylece otomobildeki tork dağılımı her zaman ideal düzeyde kalır.

Saffet Üçüncü ile güvenlik felsefesinin diğer videoları için

Bunların hepsi Subaru'nun SUV modellerinde zaten var!
SUBARU
Subaru XV
1.6i Comfort / Elegance / Premium
Levorg
1.6 GT-S Sport Plus
Forester
2.0i Elegance - Premium / 2.0XT Turbo Adventure / 2.0D Premium – Sport
Outback
2.0D Limited
Subaru BRZ
2.0R Premium 6 AT / MT