Kuzeyin kadınları

Mart 7, 2013 |

Trabzon'un Tonya ilçesinde yaşayan kadınlar çektikleri belgesel filmle bir ilke imza attı.

Trabzon’un Tonya ilçesine bağlı Kaleönü köyünde yaşayan bir grup köylü kadın “Karadeniz Kadınıyız Güçlüyüz Ama…” konulu bir belgesel film çekti. Belgesel ekibinin kameramanı, yönetmeni ve sesçisi de köylü kadınlardan oluştu.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Merkezi tarafından gerçekleştirilen ‘AB-Türkiye Belgesel Film buluşması için bir araya gelen köylü kadınlar, bir ilke imza attı.

Etkinlik kapsamında oluşturulan Belgesel Film Atölyesi’ne katılan Tonya’ya bağlı Kaleönü Köyü’nde yaşayan kadınlar kendi hayatlarını filme aldı.

Filmin yönetmenliğini köylü kadınlardan 55 yaşındaki Asiye Köksal yaparken, yönetmen yardımcılığını 71 yaşındaki Hanife Baykan, sesçiliğini 72 yaşındaki Sebahat Şanlı ve kameramanlığını da 45 yaşındaki Ayşe Uzun Yağız isimli köylü kadın yaptı.

Köylü kadınlara belgesel tekniklerini belgesel yönetmeni Deniz Yeşil öğretirken, verilen eğitim sonrası Tonya’nın Kaleönü köyünde 2 gün süren çekimlerin tamamını köylü kadınlar gerçekleştirdi. Yönetmen Deniz Yeşil’in eğitmenliğinde gerçekleştirilen Belgesel Film Atölyesi aracılığıyla kendi yaşamlarını filme çeken Tonyalı kadınlardan filmin yönetmeni 55 yaşındaki Asiye Köksal, atölyenin kendileri için önemli bir deneyim olduğunu vurgulayarak, “Bundan sonra sorunlarımızı ve kültürümüzü yeni filmlerle anlatmaya devam edeceğiz. Ancak köydekiler bizi kamerayla görünce çok şaşırıyorlar. Diğer projelerimizde buna da alışacaklarını tahmin ediyorum” dedi.

Filmin 71 yaşındaki yönetmen yardımcısı Hanife Baykan çekimlerin ilk aşamasında komşularının çalışmalarını şaşkınlıkla izlediklerini belirterek, “Sırtımızdaki sepete alışan uşaklarımız kameraya da alışacaklar” diye konuştu.

Tonyalı kadınlar film çekimlerini tamamladıktan sonra ise kemençe ile horon oynayarak filmi kutladılar.

Belgesel ile ilgili bilgi veren filmin yönetmeni Deniz Yeşil, filmi Tonyalı kadınların çektiğini söyledi. Kendisinin köylü kadınlara sadece mikrofon ve kamera kullanımı ile nasıl röportaj yapılacağı hakkında bilgi verdiğini kaydeden Yeşil; “Neredeyse tamamı 70’li yaşlarda köylü teyzeler. Anlattıklarımızı çok çabuk anladılar ve istekliydiler. Zaten Karadeniz kadını bu belgeselde mizahi yönlerini ve kararlılıklarını göstererek kısa sürede belgesel film işini çözdüler. Evlere gittiler, kadınlara Karadeniz’de kadın olmanın zorluklarını sordular” şeklinde konuştu.

Tonya’nın bütün Karadeniz’de kadınların aslında en güçlü yer olduğunu vurgulayan Yeşil “Burada kadınlar bazı durumlarda erkeklerden daha ön plandadır ve sözleri geçer. Ancak onlar da Karadeniz’in tamamında yaşanan sıkıntıları yaşıyor. İşte köy işleri ve ev işleriyle uğraşmak, ineklere bakmak gibi işlerle uğraşıyorlar. Tonyalı kadınlar tüm bu işlerinin arasında belgesel film bile çekebileceklerini kanıtladılar” ifadelerini kullandı.

TTSO AB Bilgi Merkezi Organizasyonuyla Karadenizli kadınların çektiği belgesel filmle ilgili bilgi veren TTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz ise bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Trabzon Kadın Platformu’nun da desteğiyle kadın filmlerine ağırlık verdiklerini söyledi. Karbuz, oluşturdukları Belgesel Film Atölyesiyle de Karadeniz kadınının üretken, girişimci ve becerikli yanlarına vurgu yapmayı amaçladıklarını belirtti.

Öte yandan Trabzon Sanatevi’nde yarın başlayacak ve üç gün boyunca sürecek olan ‘AB-Türkiye Belgesel Film Buluşması’nda pek çok belgesel film Trabzonlular’la buluşacak. Etkinliğe tanınmış belgesel filmci Wilco Van Herpen ile yönetmenler Emel Çelebi, Can Candan, Muhammet Çakıral belgesel film takipçileriyle söyleşiler gerçekleştirecek.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

25. Akbank Caz Festivali Carmen Lundy the Seed`de

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali, bu yıl 25. yaşını ‘The Seed’ de Carmen Lundy ile kutluyor.

Suç ve Ceza Film Festivali başladı

5. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali CRR'de (Cemal Reşit Bey Konser Salonu) gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali başlıyor

Dünyanın dört bir yanından en seçkin kukla sanatçıları, 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde bir araya geliyor.

Knidos Sanat Festivali başladı

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisinin düzenlediği 5. Sanat Festivali Muğla'nın Datça ilçesinde başladı.

Suç ve Ceza Film Festivali başlıyor

5. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 16-22 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Tanrı yaşıyor, hem de Brüksel’de

Filmekimi kapsamında vizyonda olan "Yeni Ahit" izleyicilere kara mizahın güzel bir örneğini yansıttı.