Lost’un yönetmeni eleştirdi: ‘Türk dizileri abartılı’

Ekim 31, 2014 |

Amerikalı yönetmen Bobby Roth, Türk dizileri hakkında açıklamalarda bulundu.

“Lost” ve “Prison Break” dizilerine imza atan Amerikalı yönetmen ve yapımcı Bobby Roth, Türkiye’deki dizilerin tarzının biraz daha abartılı ve operatik olduğunu belirterek, “Daha sade ve altta olan şeyleri seviyorum ama Türk dizilerinin tarzı bu. Türk oyuncuların elinde bulunan araçlar çok iyi. Bu araçlarla her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum” dedi.

Roth, yaptığı açıklamada, Türk dizilerinin Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki başarısının çok iyi olduğunu kaydederek, Türk dizi sektörünün Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru genişlemesini umduğunu anlattı.

Türkiye’den de dünya çapında izleyici kitlesine sahip olabilecek diziler çıkabileceğine dikkati çeken Roth, “Filinta dizisinin bu dizilerden birisi olmasını diliyorum. Bu açıdan Los Angeles’a gelmesini istiyorum. Amerika’nın Türkiye ile ilgili çok fazla bilgisi yok. Böyle bir dizi Amerika’ya gittiğinde gerçekten ilgi ve merakla karşılanacağına inanıyorum” diye konuştu.

Roth, Türkiye’de tanıştığı oyuncuların çok iyi olduğunu kaydederek, “Türkiye’deki dizilerin tarzı biraz daha abartılı ve operatik. Daha sade ve altta olan şeyleri seviyorum ama Türk dizilerinin tarzı bu. Türk oyuncuların elinde bulunan araçlar çok iyi. Bu araçlarla her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

“Amerika, dışarıya kapalı ve ve fobik” diyen Roth, Amerikalıların sadece kendi dizilerini izlediğini vurguladı.

Roth, Amerikalılardaki kapanmayı “İslam fobisi” ile ilişkilendirmenin fazla entelektüel olabileceğine işaret ederek, 2 yıl önce İranlı senarist ve yönetmen Aşkar Farhadi’nin çektiği “Ayrılık” filminin 84. Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” ve “En İyi Özgün Senaryo” ödülünü kazandığını hatırlattı.

Amerika’da bu durumun televizyonla yavaş yavaş değiştiğini aktaran Roth, bazı İngiliz ve Danimarka dizilerini takip ettiğini anlattı.

TRT ekranlarında yayınlanacak “Filinta” dizisinin bazı sahnelerini çeken Roth, projenin yeni kapılar açmasını umduğunu sözlerine ekledi.

AA

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Elif Şafak’tan Erdoğan’a ağır eleştiri

Elif Şafak, Ankara saldırısı ve ardından yaşananları İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times'a anlattı.

Ankara katliamı için uluslarası yarışma

10 Ekim'de meydana gelen Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin anısına Gar Meydanı'nda dikilecek olan anıt için uluslararası yarışma düzenlenecek.

1. İstanbul Fotomaratonu gerçekleşti

İstanbul, Niko Guido'nun rehberliğinde, UNICEF yararına yeni bir fotoğraf maratonuna ev sahipliği yaptı

Fatma Girik’ten hüzünlü veda

Türk sinemasının usta yönetmeni Memduh Un için düzenlenen anma töreninde Fatma Girik gözyaşlarına hakim olamadı.

Usta yazar Nazif Ay, Sözcü’ye konuştu

"Türkiye'nin en büyük namusu Gezici olmaktır" diyen ilahiyatçı yazar Nazif Ay sorularımızı yanıtladı.

Altın Kedi için yarışacak filmler belli oldu

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.