Melis Eurovision’da ama Türkiye’den değil!

Kasım 8, 2014 |

Türkiye bu yıl da Eurovision'u protesto ederek yarışmaya katılmıyor ama İsviçre yarışmacısı bir Türk!

melis-bilen-650
Geçen yıl İsviçre’yi Eurovision’da temsil etmek için 5 bestesiyle yarışan ve İsviçre basını tarafından favori gösterilen Türk müzisyen Melis Bilen ülkeyi bir kez daha ayağa kaldırdı. Türk müzisyen Melis Bilen, Türkiye’nin yine bulunmadığı geleneksel Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsviçre’yi temsil edebilir.

Geçen yıl İsviçre’yi Eurovision’da temsil etmek için beş bestesiyle yarışan ve İsviçre basını tarafından favori gösterilen Türk müzisyen Melis Bilen, finale kadar yükselip elenmişti. Ülke gazetelerinde “İsviçre’yi Bir Türk mü temsil edecek?” başlıkları İsviçreliler tarafından farklı yorumlara neden olduysa da, Bilen bu yıl bir kez daha katılıyor ve yine oldukça iddialı.

HAYDİ TÜRKİYE DESTEĞE!

Bazı aracıların Bilen’e “2015 için yeniden beste gönderir misiniz?” çağrısı üzerine, Türk kızı “Pekala” diyerek 2 yeni beste yaptı. “Chocolate Bar” ve “All We Need Is Love” adında iki bestesiyle şu anda ön elemeyi geçen Melis Bilen, İsviçre’yi temsil etmek üzere Ulusal Final’de yarışacak. Yüzde 50 jüri kararı, yüzde 50 internet oylamalarıyla seçilecek şarkılar için oylama 3 Kasım itibarıyla başladı. 3 – 17 Kasım arasında yapılacak internet oylamasında Türk Müzisyen Bilen’i desteklemek için oylamaya www.melisbilen.com sitesinden katılınabilecek.

YURTDIŞINDA TÜRKİYE’DEN DAHA ÇOK TANINIYOR

Sosyal sorumluluk projeleri ile tanınan Melis Bilen, geçtiğimiz yıllarda Van Depremi, Japonya Deprem Tsunamisi ve Soma maden faciası ile ilgili şarkılar yapmıştı. Yurt dışında Türkiye’de tanındığından daha büyük bir hayran kitlesi bulunan Melis Bilen geçtiğimiz Nisan ayında ilk resmi albümünü Brezilya’da, Ekim ayında da ikinci albümünü Amerika’da çıkarmıştı. Twitter’da 100.000’den fazla takipçisi bulunan Melis Bilen’in takipçilerinin yüzde 80’i yabancılardan oluşuyor.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Melis Bilen son 4 yılda yaptığı 150’yi aşkın parçayı takipçileri ile internetten paylaştı. Sanatçı halen bir yapımcı ile çalışmadan bağımsız olarak müzik çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’nin katılmadığı 2015 Eurovision Şarkı Yarışması, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak. Yarı finallerin 19 ve 21 Mayıs, finalin ise 23 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor.

İsviçre daha önce Eurovision Şarkı Yarışması’na Türk besteci Atilla Şereftuğ’un bestesiyle katılmış ve “birinci” olmuştu.

ANKA

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Elif Şafak’tan Erdoğan’a ağır eleştiri

Elif Şafak, Ankara saldırısı ve ardından yaşananları İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times'a anlattı.

Ankara katliamı için uluslarası yarışma

10 Ekim'de meydana gelen Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin anısına Gar Meydanı'nda dikilecek olan anıt için uluslararası yarışma düzenlenecek.

1. İstanbul Fotomaratonu gerçekleşti

İstanbul, Niko Guido'nun rehberliğinde, UNICEF yararına yeni bir fotoğraf maratonuna ev sahipliği yaptı

Fatma Girik’ten hüzünlü veda

Türk sinemasının usta yönetmeni Memduh Un için düzenlenen anma töreninde Fatma Girik gözyaşlarına hakim olamadı.

Usta yazar Nazif Ay, Sözcü’ye konuştu

"Türkiye'nin en büyük namusu Gezici olmaktır" diyen ilahiyatçı yazar Nazif Ay sorularımızı yanıtladı.

Altın Kedi için yarışacak filmler belli oldu

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.