Peugeot’a Çinliler ve devlet ortak oldu

Şubat 19, 2014 |

Son yıllarda sorunlar yaşayan ve zarar eden Fransız otomotiv devi Peugeot'yu Çinli Dongfeng ve Fransız devleti kurtaracak.

Dongfeng ve Fransa devletinin hisse alacağı 7.26 milyar dolarlık kurtarma planı ile birlikte Peugeot ailesi 118 yıllık tarihinde ilk kez hisse kontrolünden vazgeçecek.

2011 yılından bugüne kar edemeyen Fransız Peugeot Citroen Çinli Dongfeng’in ve Fransa devletinin şirkete ortak olmasını kabul etti.

7.26 milyar dolarlık kurtarma operasyonu sonucunda Dongfeng ve Fransa devleti yüzde 14 hisse için 800’er milyon euro yatırarak Peugeot’a ortak olacaklar. Şirket aynı zamanda yeni hisse satışlarının yanı sıra 2.7 milyar euroluk yeni kredi de aldı.

Bu operasyon sonrası 118 yıllık şirkette ilk kez Peugeot ailesi şirket hakimiyetini kaybetmiş olacak. Bir başka ilk de şirketin Dongfeng ortaklığı ile birlikte ilk kez yabancı bir ortak alması.

YENİ MODELLER İÇİN BU KARAR ALINDI
Aileye yakın kaynaklar ailenin hisse kontrolünden yeni modellere ve ar-ge’ye daha çok yatırım için bu kararı aldığını söylüyor. Peugeot CFO’su Jean-Baptiste de Chatillon bu yatırım ve borç azaltma hamlesiyle birlikte yeni model geliştirme planlarını 2019’a kadar uygulayacaklarını söyledi.


YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Honda yükselişe geçti

Dünyanın en değerli markalarını marka değeri üzerinden sıralayan Interbrand, 2015 sıralamasını açıkladı.

Kiamore ve Yola Mola

KIA’nın resmi blog sitesi KIAMore, ünlü yazarları ve zengin içeriği ile sektöründe standartları yükseltiyor.

Lamborghini’ye CO2-Nötr Sertifikası

Automobili Lamborghini, iki proje ile, Sant’Agata Bolognese merkezli şirket tesisinin tamamı için CO2-nötr sertifikası aldı.

Türkiye Avrupa birincisi

Opel Haziran ayında Avrupa genelinde ortalama yüzde 9, Türkiye pazarında ise yüzde 36'lık artış yakaladı.

Volkicar başrolü kaptı

Yerli otomobil Volkicar, Avrupalıların “Ölüm Dönüşü” ismini verdiği gösteride başrolde!

Rekor fiyata satıldı

1962 model Ferrari, 34 milyon 650 bin dolara satıldı.

Git kendine park yeri bul çağırdığımda gelirsin!

Otonom sürüş, kendi kendine park ve sürücü kontrolünde adeta çığır açacak yeni teknolojiler geliştiren Volvo, bunları İsveç'te gerçek trafikte uygulamaya başladı...