Afgan gençten müthiş icat

Binlerce kişinin ölümüne veya sakat kalmasına neden olan kara mayınlarını etkisiz hale getiriyor.

Afgan gençten müthiş icat

Afganistan’dan 14 yaşındayken ailesi ile Hollanda'ya göç eden 29 yaşındaki Mesut Hassani, her yıl binlerce kişinin ölümüne veya sakat kalmasına neden olan kara mayınlarını etkisiz hale getirmek için rüzgar enerjisi ile hareket edebilen her tarafında zemini kapsayan yuvarlak bir cisim geliştirdi.

Tasarım Akademisi’nde hazırladığı projesinin kara mayınları ile mücadelede önemli sonuç vereceğini belirten Mesut Hassani, Afganistan gibi çatışma ve olayların hiç eksik olmadığı bir ülkede dünyaya geldiğini, Kabil yakınlarındaki köylerinde oynarken kendi oyuncaklarını yaptıklarını anlattı. Alman RTL kanalına konuşan Hassani, o yıllarda rüzgarın da etkisiyle dönerek hareket edebilen yuvarlak bir cisim yaptığını, daha sonra Hollanda'da gittiği Tasarım Akademisi'ni 2011 yılında hazırladığı bu projesi ile tamamladığını söyledi.

Sadece Afganistan'da 10 milyona yakın kara mayınının toprağa gömülü olduğunu, bu rakamın dünyada 30 milyon olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Mesut Hassani, bambu, plastik malzeme ile rahatlıkla yapılabilen, GPS entegre edilebilen çip yerleştirilebilen mayına karşı yuvarlak cisim geliştirdiğini bildirdi.

Bugüne kadar yapılan denemelerden olumlu sonuç alınan, her bir yuvarlak cismin 4 mayına kadar etkili olduğu bu tasarımın önümüzdeki Şubat ve Mart ayında Avrupa ve Amerika'da tanıtılarak uluslar arası destek isteneceği ifade edildi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN 

Hassani, binlerce kişinin yaşamını kurtarabilecek bu proje sayesinde mayınların bulunduğu yerde imha edilebileceğini ekledi. İnsan ağırlığında olan ve döndükçe zemine ayak ile basılmış gibi toprak altındaki mayını patlatan bu çalışmanın kısa sürede olumlu sonuçlar verebileceği kaydedildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...