Almanya’ya gönderiliyor

Beyin kanaması ve felç geçiren Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

Almanya’ya gönderiliyor

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin ofisinden yapılan açıklamada, iki gün önce beyin kanaması geçiren Irak Cumhurbaşkanı’nın tedaviye olumlu yanıt verdiği belirtildi. Başkent Bağdat’ta yoğun bakımda tutulan 79 yaşındaki Celal Talabani’nin durumunun her geçen saat iyiye gittiği vurgulandı. Kürt Parlamenter Mahmud Osman ise, felç olduğu söylenen Talabani’yle ilgilenmek için Almanya’dan da bir sağlık ekibinin Kuzey Irak’ta olduğunu söyledi. Mahmud Osman, gerekirse Talabani’nin tedavi için Almanya’ya götürebileceğini belirtti.

 

GÜL’DEN DAVET 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye tedavisini Türkiye’de sürdürmesi için davet gönderdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün yaptığı açıklamada, Talabani için bir jet ambulansın hazır bekletildiğini açıklamıştı.

Son olarak Almanya’da 3 ay tedavi gören Talabani, ülkesinde yaşanan krizde arabulucu olmak amacıyla Eylül ayında Bağdat’a dönmüştü.

7 YILDIR CUMHURBAŞKANI 
Irak’ta 7 yıldır cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Talabani, ülkesinde ve bölgede izlediği denge politikasıyla önemli bir aktör olarak biliniyor. Irak Cumhurbaşkanı Talabani, cumhurbaşkanlığı sırasında pek çok kez Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasındaki krizlere müdahale etti. İyi hitabet ve ikna kabiliyetine sahip Talabani, Türkiye’yle de sıkı ilişkiler kurdu. Hatta Turgut Özal döneminde Türk pasaportu taşıdı. Ama bazen sarf ettiği sözler nedeniyle Ankara’nın tepkisini de çekti.

TÜRKİYE İLE ‘KEDİ’ POLEMİĞİ 
2007’de Türkiye, Kuzey Irak’tan PKK liderlerini teslim etmelerini istediğinde Talabani, “Biz hiçbir Kürdü Türkiye’ye teslim etmeyiz. Hatta bir kediyi bile” demişti. Ancak daha sonra Türkiye’yi ziyareti sırasında Abdullah Gül’le görüşmelerinde, “Ben Kürt kedisi demedim. Irak kedisi demiştim. Bir Iraklı’yı teslim etmek, Irak anayasasına muhalefet etmektir” diyerek sözlerine açıklık getirmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...