Arjantin sokağa döküldü!

Arjantin'de bir mahkemenin kararı ülkeyi ayaklandırdı.

Arjantin sokağa döküldü!

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki mahkemenin 2002’den beri kayıp olan genç bir kızın davasında aldığı tartışmalı karar ülkeyi karıştırdı.3 kişilik mahkeme heyetinin, Marita Veron adlı genç kızı kaçırıp, ardından fuhuş için satmakla suçlanan 13 sanığı tahliye etmesi halkı ayaklandırdı.

Sokağa dökülen göstericiler, polisle çatıştı. Sanıklar için 12-25 yıl arası hapis cezası isteyen savcılık ise, mahkeme heyetini görevini kötüye kullanmakla suçladı. Barışçıl başlayan protestolar, şiddet olaylarına dönüştü. Kızgın göstericiler, bir hükümet binasını hedef aldı. Barikatları aşan protestocular binayı taş yağmuruna tuttu. Polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.

Devlet Başkanı Cristina Fernandez de karara tepkiliydi. Fernandez, “Bu söyleyeceklerimin sorumluluğunu üstleniyorum. Kanıtım yok ama paranın olduğu yerde insanların kolayca kurtulabileceğinden de şüphem yok” dedi.
900 KADINI KURTARDI

Arjantin’i karıştıran davanın geçmişi 10 yıl öncesine dayanıyor. Polisin bir sonuç elde edememesi üzerine kayıp kızını aramaya başlayan anne Susan Trimarco, organize suç örgütlerinin, yetkililerin koruması altında genelevler işlettiklerini ortaya çıkardı.

Bu genelevlerine sızmayı başaran anne, kızını bulamazsa da 900 kadını fuhuş tüccarlarının elinden kurtarmayı başardı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...