‘Savaşa hazırlan ki savaş olmasın’

Barzani, Kerkük'e 20 kilometre mesafede konuşlanan Peşmerge güçlerini denetleyerek moral verdi.

‘Savaşa hazırlan ki savaş olmasın’

Merkezi Bağdat hükümeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında ‘askeri görev alanı yetkisi’ nedeniyle başlayan gerginliğin devam etmesi üzerine Kerkük’e Peşmerge gönderen Erbil, Irak Ordusu bünyesinde faaliyet gösteren Dicle Askeri Operasyon Gücü’nün kuzeyden çekilmesini istiyor.

Mesud Barzani’ye ziyaretinde Perşmerge Bakanı Cafer Mustafa, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi istihbaratı Parastin’nin başkanı ve oğlu Mansur Barzani de eşlik etti. Barzani ve beraberindekiler, 1. Savunma Birliği’nin konuşlandığı Kerkük’ün Leylan bölgesine giderek Peşmerge birliklerini denetledi.

Yoğun güvelik önlemleri altında gerçekleşen ziyarette Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, askeri birlikleri denetledikten sonra mevzilerde eline dürbün alarak mevzileri inceledi. Barzani, bölgede Perşmerge’nin aldığı rolün önemine dikkat çekerek, ” Her zaman şiddetin karşısında olduk. Sorunların tek çözüm yolunun diyalog olduğunu savunuyoruz. Bölgede Kürt –Arap savaşının karşısında olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Barzani, Başbakan Nuri el-Maliki ile süren gerginlik nedeniyle Kerkük’ün girişinde konuşlandırılan peşmerge birliklerini ziyaretinde, “Ne kendi çocuklarımızın kanının dökülmesini isteriz ne de Irak’ta bulunan diğer kardeşlerimizin kanının dökülmesini isteriz. Bir söz vardır ‘savaşa hazırlan ki savaş olmasın’ diye” şeklinde konuştu.

Bağdat tarafından Kerkük bölgesine gönderilen Dicle Askeri Operasyon Gücü, bölgede tansiyonu bir anda yükseltti. ABD’nin de devreye girmesiyle taraflar, askerleri krizden önceki mevzilere çekme konusunda anlaştı. Anlaşmanın Irak Başbakanı Nuri el Maliki tarafından imzalanmaması üzerine taraflar arasındaki gerginlik yeniden başladı. Dicle Askeri Operasyon Gücü, devril lider Saddam Hüseyin’in askerinin de aralarında olduğu sadece Şii Araplardan oluşuyor. Başta Kürt bölgesi olmak üzere Irak’taki diğer etnik unsurlar, milli bir ordunun belli bir ırktan ve mezhepten oluşturulamayacağını savunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...