Başsavcı istifasını sundu

Mursi'nin atadığı Mısır Başsavcısı Talat İbrahim Abdullah, istifasını sundu.

Başsavcı istifasını sundu

Mısır Başsavcılığı sözcüsü danışman Adil es-Said, Mısır Başsavcısı Talat İbrahim Abdullah’ın Yüksek Yargı Konseyi’ne istifasına sunduğunu açıkladı. Mursi’nin yaklaşık 4 hafta önce Abdullah’ı başsavcı olarak ataması, yargıya müdahale olarak değerlendirmiş ve muhalifler sokağa dökülerek günlerce eylem yapmıştı.

Başsavcı Talat İbrahim Abdullah’ın göreve geliş şeklini protesto etmek üzere dün başkent Kahire’deki Yüksek Yargı Konseyi binasının önünde oturma eylemi düzenlendi. Protesto eylemine katılanlardan Başsavcı yardımcısı Emir el-Eyyubi, Başsavcı Abdullah’ın görevini bırakana kadar eyleme devam edeceklerini belirttiklerini ve sonra başsavcıyla toplantı yaptıklarını söyledi.Başsavcı İbrahim Abdullah’ın istifası, savcılık üyeleriyle yaptığı toplantının ardından yapılan basın açıklamasında duyuruldu.

MURSİ’DEN YARGIYA MÜDAHALE
Savcılık üyelerinden oluşan bir heyet, toplantıda başsavcının cumhurbaşkanlığı tarafından doğrudan göreve getirilmesine karşı çıkarak, Başsavcı Talat İbrahim Abdullah’ın istifasını sunmasını istedi.Heyet, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin bu atamasını, savcılığın işlerine müdahale olarak değerlendirdi. Başsavcı Talat İbrahim Abdullah, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından 22 Kasım’da göreve getirilmişti.

MÜBAREK 3 ADAY ARASINDAN SEÇİYORDU
Mübarek döneminde ise, Mısır’da başsavcı, Yüksek Yargı Konseyi’nin belirlediği üç adayın arasından cumhurbaşkanı tarafından seçiliyordu.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...