İrlanda’da bayrak isyanı

Kuzey İrlanda'da belediye binasında 106 yıldır dalgalanan Britanya bayrağını kaldırma kararı, sokakları karıştırdı.

İrlanda’da bayrak isyanı

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta dün akşam yaşanan protesto olaylarında 15 polis memuru yaralandı. Belfast Belediye binasında Birleşik Krallık bayrağının bulunmasına ilişkin yapılan oylamanın ardından çıkan olaylarda, Birleşik Krallık yanlısı bir grup polise şişeler ve tuğlalarla saldırdı. Yapılan oylama sonucu, Birleşik Krallık bayrağının Belfast Belediye binasına tüm yıl boyunca değil, yılda belirlenen 17 gün boyunca asılmasına karar verilmişti.

Karara tepki gösteren Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’a bağlılığını savunanlar, polise saldırınca, 15 polisin yanı sıra, iki güvenlik görevlisi ile bir fotomuhabiri de yaralandı. Olaylar Belfast’ın doğusuna da sıçradı ve 3 kişi gözaltına alındı.

Kuzey İrlanda Yönetimi Birinci Bakanı Peter Robinson, şiddet olaylarını kınadı ancak bayrağın belediye binasından kaldırılma kararının “provokatif” olduğunu söyledi. Belfast Belediyesinde dün, 29 belediye meclisi üyesi Birleşik Krallık bayrağının sadece 17 gün boyunca belediye binasına asılması yönünde, 21 üye ise yıl boyu bayrağın kalması yönünde oy kullanmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...