İşgal gibi eylem

Mısır’da eylemciler Tahrir'deki devlet binasını dikenli tellerle kapattı

İşgal gibi eylem

Mısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi aleyhine gösteri düzenleyen eylemciler, Tahrir meydanındaki devlet binasını dikenli tellerle çevreleyerek, hizmete kapattı.

Tahrir meydanında Mursi karşıtı eylemler devam ederken, göstericiler meydana bakan ve birçok resmi kurumun ofisinin bulunduğu “Tahrir Kompleksi”nin girişleri dikenli tellerle kapattı. Görevlilerin içeri girmesine izin vermeyen eylemciler ayrıca her girişte kontrol noktası kurdu.

Binanın önünde çadır da kuran eylemcilerden Ahmet Khodir, Mursi’nin son kararlarını protesto ettiklerini söyledi. Khodir, taslak anayasayı yazan kurulu onaylamadıklarını belirterek, Mursi’nin yargılanması gerektiğini savundu.

19 Kasım’dan Tahrir’de olduğunu söyleyen kadın eylemci İsraa ise taslak anayasayı yazan komisyonun feshedilmesini istediğini belirtti. Ülkede Mursi’nin kendisine geniş yetkiler veren kararlar almasında sonra çıkan olaylardan dolayı Cumhurbaşkanının sorumlu tutan İsraa, görevi bırakmasını istedi.

Bu arada Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, geçtiğimiz ay aldığı ve kendisine geniş yetkiler veren kararları iptal etti. Mursi’nin kararları tepki ile karşılanırken, ülke genelinde gösteriler düzenlenmişti. Mursi kararları iptal derken, anayasa referandumunun da planlandığı üzere devam etmesinde ısrar ediyor. Mısır’da anayasa referandumunun 15 Aralık’ta yapılması planlanıyor.

EYLEMCİLER BIRAKMIYOR
Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kararlarını protesto eden eylemciler, cumhurbaşkanlığı sarayı El İttihadiye’nin önünde eylem yapmaya devam ediyor.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi karşıtı gösterile devam ediyor. Mursi muhaliflerinin bir kısmı Tahrir meydanında eylem yaparken, bir kısmı da El İttihadiye Sarayı’nın önünden ayrılmıyor. Geçtiğimiz günlerde göstericilerin sarayın önüne toplanması üzerine polis beton bloklarla binanın çevresini kapatmıştı.

Eylemcilerden Hafiz Abdullah, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Mursi ve Müslüman Kardeşler’in yönetimini istemediklerini söyledi. Abdullah, Mursi’nin ülkeyi devrik lider Hüsnü Mübarek gibi yönettiğini savundu.

Diğer bir gösterici Ahmed Hamdi ise Mursi’den “ya çözüm bulmasını ya da görevi bırakmasını” istedi. Çatışmalardan ve gösterilerden sıkıldığını belirten Hamdi, Mısır’ın bir an önce istikrara kavuşmasını diledi.

Bu arada Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, geçtiğimiz ay aldığı ve kendisine geniş yetkiler veren kararları iptal etti. Mursi’nin kararları tepki ile karşılanırken, ülke genelinde gösteriler düzenlenmişti. Mursi kararları iptal derken, anayasa referandumunun da planlandığı üzere devam etmesinde ısrar ediyor. Mısır’da anayasa referandumunun 15 Aralık’ta yapılması planlanıyor. Muhalifler ise Mursi’nin referandum ısrarının ülkeyi başka bir siyasi krize sürüklediğini savunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...