“Kaçakçılık yapmıyoruz”

ABD'nin de dahil olduğu Kürt bölgesindeki petrolün satışı ile ilgili Kürt Enerji Bakanından açıklama geldi.

“Kaçakçılık yapmıyoruz”

Irak’ta Başbakan Nuri el-Maliki ile Kuzey Irak Kürt Yönetimi arasında tartışmalı bölgeler nedeniyle yaşanan gerilim tırmanırken, ABD’nin de dahil olduğu Kürt bölgesindeki petrolün satışı ile ilgili Kürt Enerji Bakanı Aşti Hewrami’den açıklama geldi. Bakan Hewrami petrol kaçakçılığı yapmadıklarını, kendi bölgelerinden çıkan ham petrolü Irak anayasasına uygun şekilde sattıklarını söyledi. ;
Merkezi Irak Hükümet Petrol Bakanı Abdülkerim Lixebi’nin, Bölgesel Kürt yönetimininin Türkiye’ye petrol satmasını ‘Petrol kaçakçılığı’ olarak değerlendirip, Kürt yönetimini ‘petrol kaçakçılığı yapmakla’ suçlarken, Bölgesel yönetimin Enerji Bakanı Aşti Hewrami’den sert bir yanıt geldi. ‘Awestakurd’ adlı internet sitesinde yer alan habere göre Kürt Enerji Bakanı Hewrami, Bölgesel yönetimin petrolü kaçak sattığı yönündeki haberlere tepkigöstererek, ;”Biz petrol kaçakçısı değiliz. Bölgemizde çıkan petrolü açık ve Irak anayasasına uygun bir şekilde satıyoruz. Petrolü resmi olarak ve Irak anayasasına uygun şekilde ihraç ediyoruz. İsteyen istediğini söylesin, yaptığımız resmi bir ihracattır” dedi.
ABD ‘MERKEZİ HÜKÜMLETTEN ONAY ALINSIN’ DEMİŞTİ


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, bir gazetecinin, “Türkiye, Kürt Yönetimi ile petrol anlaşması müzakere ediyor veya müzakereyi tamamladı. Türkiye’ye bu yönde gitmemesi çağrısı yapıyor musunuz” sorusu üzerine, “Irak hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemiyoruz. Komşu ülkelere, tansiyonu artırmaya katkıda bulunacak herhangi bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz” demişti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...