Kraliçe babasını akladı

Babası Nazi olduğu iddia edilen İsveç Kraliçesi Silvia’nın iki yıl önce başlattığı soruşturma tamamlandı.

Kraliçe babasını akladı

İsveç Kraliçesi Silvia, Nazi olduğu iddia edilen babası Walter Sommerlath'ı aklayan belgeler yayınladı. 2009 yılında İsveç kanalı TV4'ün araştırma programı Kalla Fakta'tada (Soğuk Gerçekler) yayımlanan belgeselde, Sommerlath'ın bir Yahudiye ait fabrikayı zorla ele geçirdiği ve Nazi olduğu iddia edilmişti. Kraliçe Silvia, iddianın üzerine başlattığı soruşturmanın iki yıl sonra tamamlandığını duyrdu. Kraliçe, Alman asıllı babasının Yahudi bir iş adamı olan Efim Wechsler'in fabrikasını zorla ele geçirdiğini yalanlayarak Sommerlath'ın Wechsler ile fabrika ‘değiş-tokuş'u yaptığını söyledi.
FABRİKALARI DEĞİŞTİLER
Kraliçe'nin yaptığı açıklamaya göre, İsveç merkezli Uddeholm Tooling adlı çelik üreticisi firmasının Brezilya şubesinin başında olan Sommerlath, Nazi Almanyası döneminde hayatı tehlikeye giren Wechsler'e yardım etmek istedi. Brezilya'da bir kahve fabrikasının sahibi olan Sommerlath, Wechsler'in Berlin'deki fabrikası ile kendi fabrikasını değiş tokuş yaptı. Wechsler de Almanya'dan kaçarak Brezilya'ya yerleşti.
İsveç Ulusal Arşivleri'ne geçmişte başkanlık yapan Erik Norberg'in kraliçe adına yürüttüğü araştırma böylece, Sommerlath'ın bir Yahudinin fabrikasını ele geçirerek Naziler için silah ürettiği iddiasını yalanlamış oldu. Kraliçe soruşturmanın sonlanmasıyla kraliyetin internet sitesinde 6 dakikalık bir video paylaştı.

KANAL İKNA OLMALI
Videoda, “Bu araştırma duygusal açıdan çok zordu” diyen Kraliçe soruşturmanın tamamlandığını açıkladı. Kraliçe, “Babam ve Efin'in kaderi hakkındaki gizli belgeleri gün ışığına çıkardığım için çok rahatladım. Belki bazıları babam hakkındaki soruları neden daha önce cevaplamadığımı merak ediyordur. Ama bu hem hassas bir işti hem de zaman gerekiyordu” diye ekledi. TV4'ün eski müdürü Johan Asard ise sarayın ‘yeni hiçbir şeyi' ortaya çıkarmadığını' söyledi. Sommerlath 1990'da ölmüştü.

Milliyet

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...