Lenin tartışması alevlendi

Rusya'da SSCB'nin kurucusu Lenin'in mumyalanan naaşının gömülmesi tartışması yeniden gündemde.

Lenin tartışması alevlendi

Kızıl Meydan’daki mozolesinin bakıma alınması nedeniyle mumyalanan naaşın gömülmesi isteniyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın tarihi Kızıl Meydanı’ndaki Lenin mozolesi bakıma alındı. Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in mumyalanmış naaşının bulunduğu mozole tadilat nedeniyle 4 ay kapalı kalacak. Tadilat işleri için mozolenin üstü, Kremlin'in dış görünüşünü bozmamak amacıyla kubbe şeklinde bir çadırla örtüldü.

Böylece, çalışmalar dondurucu soğukta da rahatlıkla yürütülebilecek. Tadilatla birlikte Lenin’in naaşının gömülmesiyle ilgili tartışmalar da yeniden alevlendi.Rus halkının bir bölümü Lenin’in toprağa gömülmesi ve Lenin döneminin artık geride bırakılması gerektiği görüşünde.Bu konuda görüş belirten bir Rus vatandaşı, “Lenin’i gömmenin zamanı geldi, çünkü en basitinden yeni nesil onun kim olduğunu bilmiyor” dedi.

İnternette yapılan bir ankette halkın yüzde 69’unun Lenin’in annesinin St. Petersburg’taki mezarının yanına gömülmesinden yana olduğunu gösterdi. Rusya’daki komünistler ise Lenin’in mumyasına dokunulmamasını istiyor.

PUTİN KARŞI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçmişte bu tartışmayla ilgili görüşünü açıklamıştı. Putin, Lenin’in gömülmesine gerek olmadığını söylemişti. Bolşeviklerin önderi Lenin’in naaşı öldüğü 1924 yılından beri Kızıl Meydan’daki mozolede tutuluyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...