Malala’nın babası, BM elçisi

Taliban tarafından saldırıya uğrayan çocuk aktivist Malala Yusufzay'ın babası BM özel temsilcisi oldu.

Malala’nın babası, BM elçisi

Ekim ayında Taliban militanlarının saldırısına uğrayan ve İngiltere’de tedavi gören çocuk aktivist Malala Yusufzay’ın babası Ziauddin Yusufzay, Birleşmiş Milletler (BM) özel temsilcisi oldu. Baba Yusufzay’ın özel temsilci olduğu haberi İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından duyuruldu.

Cameron, Yusufzay ailesinin, kız çocuklarının okuması için verdiği örnek mücadele ve bu yolda ödediği bedel nedeniyle 2015 yılına kadar BM’nin özel temsilcisi olarak görevlendirildiğini söyledi.

Malala Yusufzay, Taliban’ın Svat Vadisi’ni ele geçirip kızların okula gitmesini yasaklamasından sonra kız öğrencilerin okuması için verdiği mücadele nedeniyle ülkede sembol isim haline gelmişti. Küçük Malala, Ulusal Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Malala, BBC’nin Urduca servisinde, bulunduğu bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle de gündeme gelmişti. Yazıları dünyanın ilgisini çekince Malala, New York Times gazetesinin belgeselinde yer almıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...