Mars’ta hayat var mı?

NASA'nın açıklamasına iki gün kalırken, Mars'taki keşifle ilgili spekülasyonların sonu gelmiyor.

Mars’ta hayat var mı?

Mars keşif aracı Curiosity, sahip oluğu en son teknolojiyle Ağustos ayında indiği Kızıl Gezegen'in sırlarını araştırıyor, yaşam izi arıyor. NASA, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Curiosity'nin Mars'ta tarih kitaplarına geçecek bir keşif' yapmış olabileceğini belirtti. 3 Aralık'ta yapılacak resmi açıklama öncesinde, Curiosity'nin ne bulmuş olduğu hakkında yapılan spekülasyonların sonu gelmiyor.

Curiosity, robotik kolundaki kepçesiyle Mars kumundan örnekler alıp analiz ediyor, lazerini ateşleyerek kayaların kimyasal yapısını inceliyor, sayısız fotoğraf çekerek Mars'ın jeolojik yapısını öğreniyor. Bugüne dek birçok heyecan verici ilke imza atan Curiosity, geçtiğimiz hafta Mars'ta ‘bir şey' buldu. Veya birileri önemli bir keşif yapıldığını zannetti.

Curiosity görevindeki yetkililerden jeolog John Grotzinger, Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) yaptığı açıklamada, “Bu keşif tarih kitaplarına geçecek. Gerçekten çok iyi görünüyor” ifadesini kullandı. NASA, konu hakkında ağzını açmazken, Grotzinger kendisine yöneltilen soruları cevapsız bıraktı.

Dünya, NASA'daki Curiosity ekibinin dışında kimsenin bilmediği bu sırrın ne olabileceğini tartışıyor. Büyük keşif bir fosil veya mikrobiyolojik yaşam kanıtı olabilir mi? Bazıları, Mars'ta yaşamın temel blokları olan organik moleküllerin keşfedilmiş olabileceğini savunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...