Mısır bölündü

Kahire'de bir tarafta muhalifler, bir taraftaysa Cumhurbaşkanı Mursi yandaşları gösteri düzenledi.

Mısır bölündü

Mısır’da anayasa referandumuna 3 gün kala, sokaklar yine hareketlendi.Başkent Kahire’de bir tarafta muhalifler, bir taraftaysa Cumhurbaşkanı Mursi yandaşları gösteri düzenledi.

Muhaliflerin adresi Tahrir ve dikenli tellerle korunan cumhurbaşkanlığı sarayının önü oldu. Mursi yandaşları ise saray yakınlarındaki bir cami önünde gösteri düzenledi.

 

Yüzbinlerce Mısırlının katıldığı gösteriler gece geç saatlere kadar sürdü.Gösteriler sırasında, Mısır ordusundan ulusal diyalog çağrısı geldi.

Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı, krizin aşılması için tarafları bugün biraraya gelmeye çağırdı. Görüşmeye Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de katılacağı belirtiliyor.

 

Muhalifler ise davete henüz bir cevap vermedi.Mısırlı muhalifler, cumartesi günü yapılacak anayasa referandumunun ertelenmesini istiyor.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan son açıklamada ise, anayasa referandumunun 15 ile 22 Aralık tarihlerinde yapılacağı duyuruldu. Referandumu iki güne yayma kararının, oy verme işlemini denetleyecek hakim sayısının 13 bini bulamaması nedeniyle alınıdğı kaydedildi.

Ayrıca Mursi’nin anayasal düzenlemelerinin geçersizliği ve yapılacak anayasa tasarısı referandumunun iptaline yönelik açılan dava dün 1. Bölge İdare Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...