Mısır sandık başında

Mısır'da anayasa referandumunda oy kullanma işlemi başladı.

Mısır sandık başında

Kahire ve İskenderiye şehirleriyle birlikte 10 kentteki 6371 seçim merkezinde saat 08.00’de oy verme işleminin başladığı bildirildi. Anayasa referandum sonuçlarının 22 Aralık’ta yapılacak ikinci oylamadan sonra açıklanacağı belirtiliyor.


PROTESTOLARDA 11 KİŞİ ÖLDÜ

Mursi'nin geri atmaması üzerine tırmanan gerginlik sonucu çoğunluğu İhvan'dan 11 can kaybı, yüzlerce yaralının olduğu çatışmalar yaşandı.

Protestolar sonucunda Mursi, ‘sadece anayasa ile ilgili kararlarını yargı denetimi dışına çıkararak' uzlaşma adımı attı. Bu değişiklikle siyasi merkezdeki bir çok isim ve hakimler referanduma katılma kararı aldı.

22 Aralık'taki ikinci oylamanın ardından eğer çoğunluk anayasaya evet derse Mısır Halk Meclisi'ni seçmek için seçime gidecek. Hayır çıkarsa bu sefer de anayasayı yapmakla yükümlü Kurucu Meclis için doğrudan halk oyuna başvurulacak.

YENİ ANAYASA NELERİ GETİRİYOR

234 maddeden oluşan yeni anayasa iki kamaralı Meclis, güçlü başkan ve bağımsız yargı öngörüyor.

1971 anayasasındaki gibi anayasanın kaynağı şeriat olacak. Liberallerin ısrarıyla Ezher Üniversitesi yasamada danışma makamı özelliği kazanıyor.

Anayasa ile yargı darbesi yapan AYM'nin üye sayısı azaltılıp, niteliği değişirken, insan hakları alanında işkence, gözaltı süresi gibi konularca önemli değişiklikler yapılıyor.

Yeni anayasada Ordu'nun siyaset üzerindeki etkisi kısıtlanırken, Savunma Bakanı'nın asker olması öngörülüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...