Mısır’da karar günü

Mısır'da protestolara neden olan yeni anayasa ilgili referandumun ikinci ayağında oy verme işlemi sürüyor.

Mısır’da karar günü

Arap Baharı ile Mübarek rejimini deviren Mısır halkı yeni anayasa için bugün sandık başında. Birinci aşaması 15 Aralık’ta yapılan seçimlerde yaklaşık 25 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Bu sabah saatlerinde birçok seçim bürosunun geç açılması nedeniyle gerginlik yaşandı. Konuyla ilgili açıklama yapan, Mısır devriminin öncülerinden 6 Nisan Gençlik Hareketi, seçmenlerin radikal gruplar tarafından etkilenmeye çalışıldığını, bazı seçmenlere para teklif edildiğini ileri sürdü. 6 Nisan Gençlik Hareketi, yeni anayasanın Mısır’ı adım adım ‘bir şeriat ülkesi’ne dönüştüreceğini savunuyor.


Müslüman Kardeşler ve Selefiler’den oluşan kurucu meclisten bu ay geçen anayasa taslağı ile ilgili referandum, liberal gruplarla radikaller arasında çatışmaların yaşanmasına neden oldu.


Gözlemciler seçimlerin ilk turunda anayasanın seçmenlerin yüzde 56’sının desteğini aldığını tahmin ediyor. Seçim sonuçlarının yarın belli olması bekleniyor. Anayasanın kabul edilmesi halinde ülkede yeni parlamento üyelerinin belirlenmesi için seçimlere gidilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...