Muhalif liderler gözaltına alındı

Rusya'nın başkenti Moskova'da izinsiz gösteriyi yapmak isteyen muhalefete, güvenlik görevlileri müsaade etmedi.

Muhalif liderler gözaltına alındı

Polis muhalif lider Sergey Udaltsov’u, İlyinski Park’ta onlarca taraftarı ile birlikte toplanmaya çalışırken gözaltına aldı. Siyah gözlükleri ile parka gelen Udaltsov’u basın mensupları çevreledi. Polisin gözaltına aldığı Udaltsov, “Rusya özgür olacak” sloganı attı.

Adaletli Rusya partisinden milletvekili Dmitri Gudkov, Twitter’dan yaptığı açıklamada muhalif liderlerden İlya Yaşin’le TV programcısı Ksenya Sobçak’ın gözaltına alındığını duyurdu. Gudkov, “Yaşin ve Sobçak gözaltına alındı ve polis aracına götürüldü.” ifadelerini yazdı.

Moskova polis merkezinden yapılan açıklamada Lubyanskaya Meydanı’nda 500 civarında kişinin toplandığını, bunların önemli bir kısmının gazeteci ve blogger olduğunu ifade etti. Polis belirli aralıklarla insanların dağılması için anons yapıyor.

Polis açıklamasında, insanları izinsiz gösteriye çağırdıkları için Udaltsov, Yaşin ve Sobçak’ın gözaltına alındığını doğruladı. Muhalif liderlerden Aleksey Navalni’nin de gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında. Muhalefetin “Özgürlük Yürüyüşü” adını verdikleri gösteriye binin üzerinde eylemcinin katıldığı belirtiliyor. Moskova’nın dışında Rusya’nın farklı kentleri Voronoj, Yaroslavl ve St. Petersburg’da muhalefetin gösteri düzenlediği, ancak gösterilere şehir yönetimlerinin izin verdiği ifade ediliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...