Nazi saldırısının haritası

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası Londra'yı tam 8 ay boyunca bombaladı.

Nazi saldırısının haritası

İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin 8 ay boyunca Londra’ya havadan attıkları her bir bombayı ve düştüğü bölgeyi gösteren interaktif bir harita hazırladı.

“Bomb Sight” ismi verilen projeyi hazırlayan ekip, İngiliz Ulusal Arşivi’nden faydalandı. İnteraktif haritada “kırmızı nokta” şeklinde gösterilen bombaların, cadde cadde, sokak sokak düştüğü yerler gösteriliyor. Ayrıca hangi bölgeye hangi tip bomba atıldığı da görülebiliyor. Projenin yaratıcısı ve Portsmouth Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Kate Jones, bu haritaya bakıldığında Londra’nın bu büyüklükte bir saldırıdan sonra ayakta kalmasının “mucize” olduğunu söyledi.

Jones, “Bu haritaya göz atıp, başkente düşen bomba sayısını gördüğünüzde, Almanların bu saldırıyı niçin “Blitz” (Yıldırım) olarak adlandırdığını çok daha iyi anlıyorsunuz” dedi. Nazi Almanyası’nın İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin başkenti Londra’yı havadan bombalaması tam 8 ay sürdü. Ekim 1940’ta başlayan “Blitz” operasyonu Haziran 1941’e kadar sürdü. Hitler”in “Blitz” saldırısında Londra’da 20 binden fazla insan yaşamını kaybederken, 1.4 milyon kişi evsiz kaldı. İkinci Dünya Savaşı’nda Adolf Hitler’in Sovyet Rusyası’nı işgal etmeye karar vermesi sonrasında Londra’ya saldırı durmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...