Papa köstebeği affetti

Papa 16'ncı Benediktus, kendisine ait gizli belgeleri basına sızdıran eski baş uşağını ffetti.

Papa köstebeği affetti

KATOLİK aleminin dini lideri Papa 16’ncı Benediktus, kendisine ait ‘gizli’ ibareli belgeleri basına sızdıran ve kamuoyunda ‘Vatileaks’ olarak bilinen skandalın sebebi, eski baş uşağı Paolo Gabriele’yi affetti.

Vatikan Devlet Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre, Papa 16. Benediktus, bir süre önce 1.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Paolo Gabriele’yi Cumartesi sabah saatlerinde hücresinde ziyaret etti. Papa’nın, 7 yıl hizmetinde bulunmuş olan Gabriele’yi affettiğini bizzat kendisine söylemek için bu ziyareti gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, “Papa, birkaç yıl kendi yanında çalışarak, günlük hayatını paylaştığı kişiyi affederek, &lsquobabacan’ bir tavır sergilemiştir” denildi.

VATİKAN’DAN KOVULDU
15 dakikalık bu görüşmenin ardından Paolo Gabriele’nin hücresinden çıkarılarak, evine gönderildiği belirtildi. Ancak Gabriele artık Vatikan’da yaşayamayacak. Açıklamada bu affın, Papa’nın, eski hizmetlisinin ‘tövbesini’ samimi bulması nedeniyle geldiği ifade edilirken, “Bu kişi, Papalık’taki eski görevine ve Vatikan’da yaşamaya devam edemeyecek ama, ailesiyle birlikte huzur içinde yaşaması sağlanacak” denildi.

PAPA’YA İHANETİN BEDELİ 1.5 YIL HAPİS
Mayıs ayında patlak veren belge sızdırma skandalının başrol oyuncusu Paolo Gabriele, Papa’ya ait 82 kutu içindeki binlerce özel belge ve mektubun fotokopilerini, Gazeteci Gianluigi Nuzzi’ye vererek, “La Sua Santita (Papa Hazretleri)” ve “Vatican S.P.A. (Vatikan A.Ş.)” adlı kitapları yazmasına neden olmuştu. Vatikan’da ve Vatikan bankasında dönen ‘entrikaları’ ortaya döken kitapların piyasaya çıkmasının ardından Vatikan sarsılırken, Papa 16. Benediktus, söz konusu belgelerin nasıl sızdığının araştırılması için kardinallerden oluşan bir heyet kurulmasını sağlamıştı. Yaklaşık 3 ay boyunca Vatikan savcısıyla paralel çalışan heyet, elde ettiği ipuçlarıyla baş uşak Paolo Gabriele’ye kadar ulaşmıştı. Bunun ardından 23 Mayıs’ta tutuklanan Gabriele, yaklaşık 2 ay sonra ev hapsine alınmıştı. Kovuşturma derinleştirildikçe Paolo Gabriele’nin sadece belge değil Papa’ya ait altın külçeler ve 100 bin Euro’luk bir çeki de çaldığı ortaya çıkmıştı. Ekim ayında 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Gabriele, tekrar hücreye konmuştu. Paolo Gabriele, daha önce Papa’ya kendisini affetmesini rica ettiği bir mektup göndermişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...