‘Papadopulos, yolumuzu aydınlatıyor’

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, eski Cumhurbaşkanı Papadopulos'un yollarını aydınlattığını söyledi.

‘Papadopulos, yolumuzu aydınlatıyor’

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçiren Yunanistan ve Kıbrıs (Rum) için eski Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos’un yollarını aydınlattığını söyledi.

Güney Kıbrıs’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren Samaras, Yunanistan ve Kıbrıs (Rum) halklarının zor bir dönemden geçtikleri şu anda sembollere ihtiyaç duyduklarını bu anlamda 4 yıl önce hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos’un ruh ve adımlarını aydınlattığını söyledi.

Güney Kıbrıs’ta eski Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos’u anma programına katılan Yunan Başbakan Samaras, bugün yaptığı konuşmada Annan Planı’nın reddinde başrol oynayan Papadopulos’a övgüler yağdırdı. Papadopulos’u “Adı ulusal bir sermaye olan Hellenizmin sembolü” olarak tanımlayan Samaras, bugünkü ekonomik krize işaret etti. Samaras, borç ve bir sonraki taksitten soyutlanmış olarak yaşama adına onurun herkes için öncelik olduğunu belirtti.

Bu zor yıllarda “Hellenizm, liderlere ihtiyaç duyuyor. Buna iyi bir örnek olan Tasos Papadopulos adımlarımızı aydınlatıyor.” diyen Samaras, 2004 yılında Papadopulos liderliğindeki Rum kesimi tarafından reddedilen Annan Planı’nı sebebiyle bazılarının Kıbrıs’ı cezalandırmak istediklerini söyledi. Papadopulos’un “devlet olarak aldığımı topluluk olarak teslim etmeyeceğim” sözlerini hatırlatan Yunan Başbakan, Papadopulos’un bütün Yunanlar hesabına konuştuğunu savundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...