Hedef Suriye mi, İran mı

Türk ve ABD kuvvetleri, anayasaya rağmen TBMM onayı olmadan tatbikat yaptı

Hedef Suriye mi, İran mı

ABD'de, Türk ve Amerikan Özel Kuvvetleri arasında yapılan tatbikat ile ilgili tartışmalar büyüdü.

Gazeteport’ta yer alan habere göre; Colorado'daki Fort Carson Askeri Üssünde, Türk özel kuvvetleri ile, ABD yeşil berelileri arasında yapılan tatbikatla ilgili tartışmalar büyüdü. Bu konudaki antlaşma, tatbikat yapıldıktan sonra onay için Meclis'e gönderilirken, uluslararası anlaşmanın altında, sadece bir Albay'ın imzası yer alıyor. Anayasa gereği Türk askerinin yurt dışına gönderilmesine ya da yabancı ülke silahlı kuvvetlerinin ülkeye kabulü için, TBMM onayı gerekiyor.

Tatbikat, Colorado'da 10-28 Eylül tarihlerinde yapılmasına rağmen bu konudaki anlaşma TBMM'ye 22 Kasım günü gönderildi. Henüz, Meclis Genel Kurulunda da onaylanmadı. Türkiye tarafından 10 Temmuz'da, ABD tarafından ise 24 Temmuz'da imzalanan anlaşmanın altında ise Albay Erdem Mimiroğlu ile ABD'li Albay Ben S. MeMellen'in imzası bulunuyor. Daha önce TBMM'ye gönderilen bu tür askeri anlaşmalarda ya Milli Savunma Bakanı ya da Genelkurmay 2. Başkanının imzası yer alıyordu.

Süresiz olan anlaşma, iki ülkenin özel kuvvetlerinin yapacağı tatbikatları düzenliyor. Maliyetler, askerlerin ev sahibi ülkede hangi üniformayı giyeceği, bir kaza durumunda neler yapılacağı gibi detaylar da bulunuyor. Anlaşmanın gerekçesinde ise ‘'İki ülke özel kuvvetleri arasında dostluk ve işbirliğini geliştirmek, yeni konsept ve doktrin kazanımı sağlamak, bilgi ve tecrübe paylaşımı'' denildi. Anlaşma ABD özel kuvvetlerinin tatbikat adı altında, her an Türkiye'ye gelmesine de olanak tanıyor.

İKİ AYRI ÖNERGE

CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı da, TBMM'ye verdiği önergede, Başbakan Erdoğan'a ‘'Tatbikat neden TBMM onayı olmadan yapıldı? Gayrinizami harp yöntemi uygulayan özel kuvvetlerin bu tatbikat sonrası, Suriye'ye veya başka bir Ortadoğu ülkesine yönelik görevi olmuş mudur? ‘' sorularını yöneltti.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan, ‘'Bu esrarengiz anlaşma TBMM onayı alınmadan neden ve hangi amaçla yapılmıştır? Anlaşmaya neden alt düzeydeki askerler imza atmıştır? Asıl amaç Suriye ve İran'a yönelik örtülü operasyon mudur? sorularının cevabını istedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...