Türk Kızılay’ı yardıma koştu

Türk Kızılay'ı Ramazan öncesi Somali'de kolları sıvadı.

Türk Kızılay’ı yardıma koştu

 

Somali’nin başkenti Mogadişu’da yaşam mücadelesi veren insanların yardımına koşan Türk Kızılay’ı yaklaşık 16 bin kişinin barındığı çadırkentin yanı sıra şimdi de kentte günlük 10 bin kişiye yemek dağıtımının yapılacağı ‘Mobil Mutfak’ tesisi kurdu.

Tesiste hazırlanan sıcak yemek kentte başta engelliler ve yetimlere olmak üzere verilmeye başlandı. Eğitim gördükleri okulda karşılarında Türk Kızılayı ekibini gören yetim çocuklar ‘Teşekkürler Türkiye, Merhaba Erdoğan’ diyerek Türkiye’ye sevgilerini dile getirdi. Mogadişu’da naylonlarla yaptıkları çadırda kalan Somalilerin görüntüleri ise açlığın ve yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi.

‘MOBİL MUTFAK’ 10 BİN KİŞİYE YEMEK YAPILIYOR

Türk Kızılayı’nın Mogadişu’da 4 ay süren çalışmaları sonunda Mobil Mutfak Tesisi hizmete girdi. Türk Kızılayı Somali Ekip Başkanı Suat Çıtlak kurdukları tesiste yardıma muhtaç 10 bin Somaliliye sıcak yemek yardımı yaptıklarını söyledi. Çıtlak ,’Kurulan tesiste 12 Somalili görev yapmaktadır. On günlük bir çalışma sonrasında kendi kültürlerine göre sıcak yemek yapmasını öğrettik. Mutfağın kurulumunu tamamladık. Kendileri Türk Kızılayı’nın usta aşçıları gözetiminde yemek yapmayı öğreniyorlar. Türk Kızılayı’nın buradaki görevi bittiği zaman burada arkadaşlar çok rahat iş bulma imkanı sağlayacaklar. Ülkede doğalgaz kullanılmadığı için yemeklerimiz elektrikli ocaklarda pişiriliyor. Aylık yaklaşık 5 bin dolar sadece elektrik parası ödemek zorunda kalıyoruz. Elektirikli ocak kullanılması kapasitemizin artmasını zorlaştırıyor. Ancak tüm zor şartlara rağmen 10 bin kişiye yemek veriliyor. Doğalgaz kullanılması halinde bu kapasitemizle birlikte 25 bin kişiye çok rahat ulaşma imkanı bulacağız. Haftada iki kez mutlaka etli yemek vereceğiz. Önceliğimiz Engelliler Toplama merkezi ve yetimhaneler oluyor.’

Türk Kızılayı’nın Somali ekibinde görev yapmakta olan Erdem Çöplen de, ‘Buradaki insanların beslenme ve barınmaları konusunda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Türk halkının yardımseverliği sayesinde Soma halkına en iyi şekilde yardım etmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Geçen yıl Ağustos ayından bu yana bu bölgedeyiz. Türk halkının bu bölgeye yardımlarını bekliyoruz’ diye konuştu.

Mobil mutfak tesisinde görev yapan Abdurahman Hüssein, yemek yaparak yardıma muhtaç Somalili vatandaşlara yemek yaptığı çok mutlu olduğunu ifade etti.

ÇOCUKLARIN ‘MOBİL MUTFAK’ SEVİNCİ

Hamar Wayne bölgesinde hizmete giren Mobil Mutfak Tesisi yakınlarında naylon çadırlar Somali’deki açlık ve sefaleti adeta gözler önüne seriyor. Kendi kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veren Somalili vatandaşlar bölgeye bu tesisin kurulmasına çok sevindiklerini belirterek Türk Kızılayı ekiplerinin kendilerine sıcak yemek ve gıda yardımı yaptıklarını söyledi.

ÜLKEDEKİ KAOSUN BİTMESİNİ İSTİYORLAR

Türk Kızılayı’nın Mogadişu’da yardım ettiği kurumlar arasında Somali Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait engelli merkezi de bulunuyor. Somali’de yaşanan iç savaşta anne ve babasını kaybeden 350 çocuk ile çatışmalarda yaralanarak çalışamayacak durumda olan Somalili vatandaşlar her gün yemek için bu merkeze geliyor. Türk Kızılayı burada da 800 kişiye sıcak yemek yardımında bulunuyor. İç savaşta yaralanan Somalili vatandaşlar Türkiye’nin yaptıkları yardımlardan dolayı herkes tarafından burada bilinen ve sevilen bir ülke olduğunu söyledi. Düzenli yapılan yardımlar sonucu herkes eşit bir şekilde gıda ve yemeğini alabiliyor. Çekim yapan basın mensuplarını gören Somalililer ülkelerindeki kaosun bir önce bitmesini dile getirdi.

“TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE, MERHABA ERDOĞAN”

Türk Kızılay’ının sıcak yemek yardımında bulunduğu yerler arasında iç savaşta anne ve babalarını kaybeden çocukların eğitim gördüğü okul da bulunuyor. Yaşları 3 ila 8 yaşında değişen yetim çocukların eğitim gördüğü okula Türk Kızılalı tarafından günlük yemek yardımı yapılıyor. Türk Kızılayı ekibi basın mensupları ile birlikte okulda yemek dağıtımı gerçekleştirdi. Öğrenciler Türk Kızılayı ekibini “Teşekkürler Türkiye, Merhaba Erdoğan” diye karşıladı. Okuldaki 350 çocuğa ekmek, makarna, kıymalı patates ve meyve suyu dağıtıldı. Kızılay personeli yetim çocuklarla birlikte yemeğin ardından bahçede şarkılar söyledi. Mogadişu sokaklarında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mogadişu’ya geliş tarihi olan 19 Ağustos 2011 ülke için bir milat olarak kabul ediliyor.

SOMALİ HALKININ TÜRK KIZILAYI SEVGİSİ

Geçen yıl Ağustos ayında bölgede çalışmalarına başlayan Türk Kızılayı ekibine Somaliler büyük ilgi gösteriyor. Kısa sürede bölgedeki halk tarafından yardımlarından dolayı takdir toplayan Türk Kızılayı ekibi düzenli olarak yardım yapan kuruluşların başında geliyor. Türk Kızılayı 2 bin 600 adet çadırdan oluşan ve 15 bin 600 Somalilinin barındığı çadırkentteki çalışmalarının yanı sıra bölgedeki yardıma insanların da yardımına koşuyor. Bölgede ayda bir personel değişimi yapılırken gönüllü olarak 90 gündür hizmet veren çalışanlar özverileri bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Türk Kızılayı araçlarını sokaklarda gören Mogadişu halkı ise “Türkiye” sloganları atarak araçların peşinden koşuyor.

RAMAZAN ÖNCESİ KURU GIDA YARDIMI

Türk Kızılayı Ramazan öncesi şehrin Waberi bölgesinde yetkililer tarafından belirlenen yardıma muhtaç 760 kişiye kuru gıda yardımında bulundu. Türk Kızılayı ekibi ihtiyaç sahiplerinin kaldığı çadırlara kadar giderek 25 kilogram ağırlığındaki yardım paketleri elleriyle teslim etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...