Sözcü Plus Giriş

Yeni yıl ile birlikte yeni sorumluluklar da bizi bekliyor. Bir kısmı 1 Ocak tarihi itibariyle yürürlüğe girecek yasal düzenlemelerle şirketler ve vatandaşlar yeni kurallarla tanışacak.

2013’e sayılı günler kala iş hayatında neler değişecek, nasıl yenilikler gelecek biliyor musunuz? Bir kısmı 1 Ocak tarihi itibariyle yürürlüğe girecek yasal düzenlemeler, iş hayatından sağlığa kadar birçok alanda değişiklikler öngörüyor.

İşte o yenilikler…

– Yasal düzenlemelerle özellikle iş hayatı ve sağlık alanında önemli değişiklikler getirilirken, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan iş güvenliği yasası ile apartmanlar doktor çalıştırmak zorunda kalacak.

– Tüm işyerleri iş güvenliği uzmanından hizmet alacak.

– İşyerlerinin su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerinde, vergi kaydı zorunluluğu aranmaya başlanacak.

– Yeni hal yasası çerçevesinde pazar yerlerinden alınan tüm ürünlerin takibi de internet ortamında yapılacak.

– Yine SGK’nın daha önce almış olduğu karar doğrultusunda, 1 Ocak’tan itibaren kağıt reçeteler tamamen kullanımdan kalkacak.

– Tüm ilaçlar, e-reçete sistemi ile yazılacak. 2013 yılı içerisinde bir başka önemli yasal düzenleme de istihdama yönelik.

– İstihdamda esneklik dediğimiz kavram içinde yer alan, “evde çalışma”, “uzaktan çalışma”, “tele çalışma” gibi yeni düzenlemeler yolda.

– Bu konuda ya yeni bir yasa çıkacak ya da mevcut İş Yasası’nda değişiklikler yapılacak.

– Yeni istihdam modelleri ile işverenlerin daha esnek bir şekilde işçi çalıştırmalarının önü açılacak.

– Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamındaki değişiklikle de BES yaptıranlara yüzde 25 oranında devlet katkısı verilecek.

– Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası poliçeleri için eskiden hem ana para üzerinden hem de getiri üzerinden kesilen stopaj vergisi, yeni yasa ile birlikte artık sadece getiri üzerinden kesilecek.

– Üstelik sistemden ayrılanlar için geçmişe yönelik stopaj kesintisi de geri alınabilecek.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MECBURİYETİ
1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan iş güvenliği yasası ile apartmanlar doktor çalıştırmak zorunda kalacak. Tüm iş yerleri iş güvenliği uzmanından hizmet alacak.

Yayınlanma Tarihi:03:00,