‘500 Euro’ya savaş açtı

Fransız hükümeti 500'lük Euro banknotun tedavülden kaldırılmasını istiyor.

‘500 Euro’ya savaş açtı

Fransa’nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Pierre Moscovici ile Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac, ortak bir bildiri yayımlayarak, “aşırı derecede yasadışı işlemlerde kullandıldıkları” gerekçesiyle 500’lük Eurok banknotların tedavülden kaldırılmasını istedi. Fransız bakanlar bu amaçla Avrupa Birliği içinde görüşmelere başlanması çağrısında bulundu.Ekonomik krizle boğuşan AB içinde dolandırıcılığa savaş ilan eden Fransız hükümeti, kara para aklama ve yasadışı diğer mali işlemlerde 500’lük Euro banknotların yoğun biçimde kullanıldığını belirtiyor.

Şu anda dünya piyasalarında 500’lük Euro yaklaşık 600 milyon adet kupürün sirkülasyonda olduğu belirtiliyor. Euro’nun kullanılmaya başlandığı 2002 yılında piyasaya sürülen 500 Euro’luk kupür adedi ise sadece 100 milyondu. Fransız hükümetinin 500’lük Euro banknotları hedef alan açıklamasına rağmen, sahte parayla ilgili veriler bambaşka bir tablo ortaya çıkarıyor.

Avrupa Merkez Bankası’na göre 500’lük Euro banknotlar piyasadaki sahte Euro’ların sadece yüzde 1.5’ini oluşturuyor. Bu alanda başı 20 ve 50’lik Euro banknotlar çekiyor. Bu banknotların toplam sahte Euro kupürlerinin yüzde 80’ini oluşturduğu belirtiliyor. En çok kullanılan Euro banknotu olan 50’liklerden şu anda piyasada yaklaşık 6 milyar adet bulunduğu belirtiliyor.

ALMANYA KARŞI ÇIKAR
Ntv’de yer alan habere göre Euro banknot, Euro kullanılmaya başlanmadan önce de tartışma konusu olmuş, birçok ülke yüksek bir rakam olduğu gerekçesiyle pratikte kullanılamayacağı için bu banknota karşı çıkmıştı.

Ancak, eskiden 1000 (bin) Deutsche Mark’lık kupürlere alışık olan Almanların bastırması sonucunda Euro kullanan ülkeler 500’lük banknotu kabullenmek zorunda kalmıştı. Aynı Almanya’nın şimdi de Fransa’nın önerisine sıcak bakmayacağı söyleniyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...