Almanya’da şok baskın

Almanya'nın en büyük Deutsche Bank'a şok polis baskını...

Almanya’da şok baskın

Almanya’nın en büyük ve köklü bankalarından Deutsche Bank’a bu sabah saatlerinde polis baskını düzenlendi. Çok sayıda güvenlik görevlisinin katıldığı baskında bankanın merkez binası kordona alındı ve içerisinde arama yapıldı.

Deutsche Bank’tan yapılan açıklamada “2010 yılı başlarında başlatılan soruşturma çerçevesinde CO2 Emisyon Sertifikaları’nın verilmesinde bazı kişileri yönelik vergi kaçakçılığı suçlaması nedeniyle böyle bir olay gerçekleşmiştir. Deutsche Bank, başta Frankfurt Başsavcılığı olmak üzere emniyet birimleri ve yetkililerle tam işbirliği içindedir.” şeklindeki ifadelere yer verildi.

Frankfurt Savcılığı 2010 yılında 6 kişi hakkında vergi kaçakçılığı suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. 7 banka çalışanı hakkında da benzer suçlamalar gündeme gelmiş ancak şimdiye kadar bu kişiler hakkında soruşturma açılmamıştı. Alman basınına yansıyan bilgilere göre, bankanın 5 çalışanına yönelik tutuklama emri çıkarıldı. Söz konusu çalışanlar hakkında kara para aklama ve adaleti yanıltma şeklindeki suçlamalara yer verdi. Frankfurt Savcılığı baskını doğruladı ancak ayrıntıları açıklamadı.

Frankfurt şehrinin bağlı olduğu Hessen Eyaleti Başsavcılığı ve Frankfurt Emniyeti’nin baskının ayrıntılarıyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Ancak şimdiye kadar hangi emniyetin birimlerinin baskında yer aldığı netleşmedi.

Söz konusu banka daha önce de polis baskınlarının ve aramalarının adresi olmuştu. Nisan 2010?da 230 ayrı firmayla birlikte bankanın merkezine ve bazı şubelerine de baskın düzenlenmişti. Söz konusu baskınlara vergi kaçakçılığı gerekçe gösterilmiş ve 200 milyon euroluk bir miktardan bahsedilmişti.

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...