Aylık 34 lira zamla neler yapılamaz?

Yüzde 4.1'lik yani 34.21 liralık zamla neler yapamayacağınızı biliyor musunuz?

Aylık 34 lira zamla neler yapılamaz?

Asgari ücrette son söz söylendi. Net 739 olan asgari ücret için komisyonun gördüğü ‘sadaka’ sadece yüzde 4.1 zam. Yani ayda 34.21 lira… Peki siz 34.21 lirayla ayda neler yapılamayacağını biliyor musunuz?


Her gün 1 çay içip 1 simit  yiyemezsiniz. Çünkü en ucuz haliyle günde 1,5 liradan bir simit bir çay ayda 45 lira ediyor.

 


İki kişilik bir aile iseniz ayda bir kez sinemaya gidebilirsiniz, ancak bir de çocuğunun var ise o zaman bu zam size yetmeyecektir. Sinemaya giderken harcayacağınız yol masrafını da hesaba katmanız gerekiyor.

 


Mesela bu 34.21 lirayla 1 kilo kuzu pirzola dahi alınamaz. 1 kilo kuzu pirzola fiyatı 34.80 liradan başlıyor. Tabii bu en ucuz rakamı her yerde bulabilmeniz de pek mümkün değil.

 


Eğer bebeğiniz var ise sadece 2 paket bez alabilirsiniz. 3’üncü paket için bütçenizden para çıkmak zorunda. Üç paketin fiyatı 45 lira civarında.

 


Metrobüse bir ay boyunca binemezsiniz. Akbiliniz var ise bu zamla yüklenen rakam, size 12, mesafeniz kısa ise 13 biniş sağlayabilir. Geri kalan günlerde yürümeyi göze almalısınız.

 


Tabii çamaşır deterjanı da alamazsınız. 10 kiloluk deterjanın en ucuzu 40 lira. Siz en iyisi 5 kilolukla idare edin.

 


Siz, yemeğinize katacak yağı dahi alamazsınız. Yemekler için 10 litrelik yağın fiyatı 55 lira. Cebinizden bir kaç lira daha çıkarmanız lazım. Ya da siz hem cebiniz, hem de sağlığınız açısından yağ oranını biraz düşürün ve 5 litrelik alın.


İstanbul’dan Ankara’ya otobüs ile gidemezsiniz. Zira otobüs bilet fiyatları 50 lira. Siz treni tercih edin.

 


Her gün 2 ekmek de alamazsınız. Günde 2 ekmek ayda 60 lira demek. Yani ekmeğe bile yetmiyor.

 


Tabii bir de tiyatro var. Aldığınız bu zamla ayda bir kez tiyatroya gitmek isteyebilirsiniz. Siz eşiniz giderseniz bu zam yeter. Ancak bir de çocuk var ise yine yetmez. Çünkü Devlet Tiyatroları’nın ücreti toplam 26 lira. Yol parasını da unutmamak lazım. Bunu da hesaba katınca tiyatroya gitme ihtimaliniz de kalmıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...