Önce fırtına sonra güneş

Merkez Bankası Başkanı Başçı, bu yıl için büyümenin yüzde 3, önümüzdeki yıl için yüzde 4 civarında olmasını beklediklerini söyledi.

Önce fırtına sonra güneş

Antalya'da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu'nda “Para Politikaları” konulu bir konferans veren Başçı, Ekim ayında eksi değerde gelen sanayi üretiminin Kasım ayında artı değerde gelmesini beklediklerini söyledi.  Başçı, “Dördüncü çeyrekte ve 2013'te ekonomik büyümede hızlanma bekliyoruz” diye konuştu.

Başçı,  büyümeyi dengelemek için kısa vadeli faizlerin düşük tutulmasının yeterli olduğunu, müdahale içinde ellerine farklı enstrümanların bulunduğunu belirtti. Başçı “Reel efektif kurunda tedirgin edici seviyelerin 125'in üzerine çıkılıp 130'a yaklaşılması olur, o zaman gerekli tedbirler alınır. Reel efektif kur endeksinin Ocak'tan itibaren 120'yi aşacağı aşikar” dedi.

Başçı, Ekim ayındaki sanayi üretimi performansındaki düşüşün bayram tatili ve çalışılan günlerdeki eksiklikten kaynaklandığını söyledi ve Kasım'da bu durumun tam tersinin yaşanacağını öne sürdü. Merkez Bankası Başkanı Kasım'da sanayi üretiminde çift haneli bir artı olma ihtimalinin bile olduğunu söyledi.

“EKONOMİDE ÖNCE FIRTINA SONRA GÜNEŞLİ HAVA”
Merkez Bankası Başkanı, “Ekonomide önce yağmur fırtına arkasından güneşli bir hava bizleri bekliyor” diye devam etti. Başçı, büyümeyle ilgili olarak dünyanın her yerinde bir yavaşlama görüldüğünü ancak bu yavaşlamanın Lehman krizindeki gibi sert değil kademeli bir yavaşlama olduğunu söyledi. Büyüme hızının Lehman krizinin etkilerini silmekten çok uzak olduğunu belirten Başçı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde trend büyümenin aşağı yönlü olduğunu söyledi. Başçı, istihdam açısından ABD'nin Avrupa'dan daha iyi durumda olduğunu kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı enflasyon gelişmelerinde bir sorun olmadığını, enflasyonist bir eğilim görülmediğini ifade etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...