Dev ihale sonuçlandı

5.720 Milyar $ a Köprü ve Otoyol ihalesini Koç Holding - UEM Grup Berhard ve Ülker grubuna ait Gözde Girişim Sermayesi kazandı

Dev ihale sonuçlandı

Nihai pazarlık başladı, elemesiz turda yazılı teklifler alındı.

İhalenin elemesiz turunda en yüksek teklif 3.83 milyar dolar oldu. Elemeli ilk turda Nurol Holding AŞ – MV Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu ihaleye veda etti.

5 milyar 630 milyondan başlayan elemeli turda Autostrade Per I’Italia SPA – Doğuş Holding AŞ – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ – Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi.

KOÇ-UEM BERHAD-GÖZDE grubu 5 milyar 640 milyon dolar ile en yüksek teklifi verdi.

ÖİB Başkan Yardımcısı ve İhale komisyonu başkanı Osman İlter’in teklifin 5 milyar 720 milyon dolara çıkarılmasını talep etmesiyle KOÇ-UEM BERHAD-GÖZDE grubu teklifi 5 milyar 720 milyon dolara çıkardı.

İhale 5 milyar 720 milyon dolara Koç Holding, Malezyalı UEM Berhad ve Ülker’e ait Gözde grubunun oldu.

Rekabet kurumu ve danıştayın onayından sonra devir işlemi bitmiş olacak.

PLANLAR HAZIR
2 boğaz köprüsü ile 8 otoyolun özelleştirme ihalesinde 5.72 milyar dolar ile en yüksek teklifi veren Koç, Ülker’e ait Gözde Girişim ve Malezyalı UEM’in oluşturduğu konsorsiyum adına açıklama yapan Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu yatırım planlarının hazır olduğunu söyledi. İhalenin ardından açıklama yapan Haşimoğlu “İhale şartnaması çerçevesinde yatırım planımız hazır. 5 yıllık dönemde  istenilen yatırımlar gerçekleşecek” dedi.

‘3’ÜNCÜ KÖPRÜNÜN YATIRIMINI KARAYOLLARI YAPACAK’
Finansman konusunda gereken en hazırlıkları yaptıklarını belirten Haşimoğlu, 3. köprü ile ilgili sorulara da köprünün öngörülen sürede tamamlanmasının beklendiği yanıtını verdi. Haşimoğlu ” 3’üncü köprü yatırımını karayolları gerçekleştirecek. Bütün sistemler yeni işleticiye devredilecek” dedi.

Kamuya ait yatırımların yağmasında sıra otoyollara ve köprülere geldi. Otoyolların ve köprülerin işletmesini 25 yıl boyunca özel sermayeye devredecek ve tek paket usulü ile gerçekleştirilecek ihalenin nihai pazarlık görüşmesi  bugün yapıldı. İhaleyi 5.720 Milyar $ a Köprü ve Otoyol ihalesini Koç Holding – UEM Grup Berhard Gözde Girişim Sermayesi kazandı.  Özelleştirilen köprü ve otoyolların üç buçuk yılda kamuya sağladığı gelir 2.1 milyar dolarken, ihale bedelinin tahmin edilen 6 milyar doların altında kaldı.

9 MİLYAR DOLAR KAR

Şu anki hesaplara göre köprü, otoyol geçiş ücretleri ve araç sayısı 25 yıl boyunca sabit kaldığı takdirde ihaleyi kazanan konsorsiyum toplamda 15 milyar dolar civarı ciro yapacak. İhale bedeli düşüldüğü zaman geriye kalan rakam ise 9 milyar dolar civarında olacak. Bu rakamlardan ortalama giderler düşüldüğü takdirde de yaklaşık 6 milyar dolar net kar elde edilebiliyor.

1975 KİLOMETRELİK ÖZELLEŞTİRME

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, Gaziantep-Şanlıurfa, İzmir-Çeşme, İzmir- Aydın, İzmir ve Ankara Çevre otoyolları ile Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu ve bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıkların işletme hakkının devrini kapsıyor. İhale ile özelleştirilmesi gerçekleştirilecek köprü ve otoyolların toplam uzunluğu 1975 kilometre.

3. KÖPRÜ DE KATILACAK

Henüz yapımına başlanmayan ancak konuşlanacağı alan belli olan 3. Köprü ise şu an için ihalenin dışında. İstanbul’a yapılması planlanan köprünün tamamlanmasının ardından aynı şirkete devredileceği öngörülüyor. Mevcut rakamlar üzerinden devir gerçekleştiği takdirde konsorsiyumnın elde edeceği karın yüzde 6 oranında artacağı düşünülüyor.

KİMLER KATILDI?

En büyük özelleştirme işlemlerinden biri olan köprü ve otoyol özelleştirmesi ihalesine 3 konsorsiyum katıldı. Bunlar, “Nurol Holding AŞ – MV Holding AŞ – Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ – Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ – Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu”, “Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu” ve Autostrade Per I’Italia SPA – Doğuş Holding AŞ – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ – Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu” olacak. İlk kez Aralık 2011'de yapılması planlanan ihale, yatırımcıların isteği üzerine dört kez ertelenmişti.

ÖZELLEŞTİRME YALANLARI

Özelleştirmeye gerekçe olarak “Türkiye’nin geçirmekte olduğu ekonomik yapılanma ve değişim süreci” gösterilirken, “özelleştirmeden elde edilecek gelir, verimlilik artışı, kaza oranlarında azalış, zaman ve yakıt tasarrufu, çevre kirliliğinde azalma” özelleştirmenin faydaları olarak sıralanıyor.

“Kaza oranlarında azalış, zaman ve yakıt tasarrufu, çevre kirliliğinde azalma” konularında devletin elini bağlayan bir durum bulunmuyor. Öte yandan özelleştirmenin kamuya gelir getirmek bir yana mevcut gelirlerin özel sektöre altın tepside sunulduğu ortadayken, “verimlilik artışı” adı altında da karayolu çalışanlarına yönelik baskı yapılacağı tahmin ediliyor. KESK de yaptığı açıklamayla bu tehlikeye dikkat çekmiş, “Köprü ve otoyollarının özelleştirilmesine hem karayolları çalışanları hem de bu hizmetten faydalanan halkın çıkarları açısından karşıyız. Köprü ve otoyolları ücretsiz olmalıdır. Kurum çalışanlarının nasıl değerlendirileceği de bilinmemektedir. Her geçtiğimiz sene bütçeye katkısı gittikçe artan bu kuruma bağlı köprü ve otoyollarını satıyorlar” demişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...