Tüketiciye kötü haber

"Bankacılık kesimi ücret ve komisyon geliri elde etmeye devam ediyor, devam da edecek"

Tüketiciye kötü haber

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle kahvaltıda biraraya geldi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Aydın, bankacılık kesiminin ücret ve komisyon geliri elde etmeye devam ettiğini, devam da edeceğini açıkladı.

Dünyanın her yerinde bankaların karlılığını sağlayan iki gelirin faiz ile ücret ve komisyon geliri olduğunu belirten Aydın, bunun Türkiye’de de böyle olmasının normal olduğunu belirterek, ”Yaptığımız yatırımlar karşılığında verdiğimiz hizmetlerden ücret almak bizim en tabii ve doğal hakkımız” dedi.

TARTIŞMALAR RAHATSIZ EDİCİ

Müşterinin hangi hizmeti, hangi fiyattan ve kimden aldığını bilmesi koşuluyla bunun önünün açık olması gerektiğini savunan Aydın, ücret ve komisyon konusunun sürekli olarak tartışılmasını da bankalar olarak rahatsız edici bulduklarını da belirterek şunları söyledi:

”Altını çizmek istiyoruz, kar artışı yüzde 15. Kar başka bir şey, karlılık başka bir şey. Bizim özkaynak karlılığımızın seyrinin izlenmesi lazım. Özkaynak karlılığı nereden nereye geliyor, ona bakmak lazım. Hangi sermaye ile hangi özkaynakla oraya gelmişiz, böyle sorgulanması lazım. Biz hak etmediğimiz bir şeyin hiç kimse tarafından alınmamasını istiyoruz. Ama hak edilmiş bir ücretin ve bir şey alınacaksa onun da bir bedeli varsa o bedelin ödenerek alınmasından yanayız.”

Rekabet Kurulu’nun bankalara yönelik soruşturmasıyla ilgili soru üzerine Aydın, konuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, ”Bir bütünlük içerisinde bunun yapılması lazım. Rekabet Kurulu’nun da yaptığı bir inceleme var, biz de savunmalarımızı yapıyoruz. Burada bankacılık sektörünün faaliyetlerini aksatacak bir sonuç çıkacağını asla düşünmüyoruz” dedi.

SORUN PSİKOLOJİK

Türkiye’de mevduatın vadesinin kısa olduğunu, enflasyonist bir ortamda, belirsizliklerin yaşandığı bir ülkede yaşayan mevduat sahibinin de mevduatını uzun süre bağlamak istemediğini ifade eden Aydın, ”Geliyor 30 gün bağlıyor, 45 gün, 60 gün bağlamıyor. Bu bir psikolojik sorun, önce bu psikolojik sorunun aşılması gerekiyor. Bu arada bizde 30 gün, 60 gün olan vade Avrupa’da da 600 gün falan değil” diye konuştu.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, daha uzun vadede mevduatını tutanlara yönelik çeşitli teşvik çalışmalarının yapıldığını, TBB olarak vadelerin uzatılmasıyla ilgili olarak kendilerinin de çeşitli önerilerde bulunduklarını da ifade etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...