Türkiye’nin devleri ‘petrol’den

Capital dergisinin Türkiye'nin en büyük 500 özel şirketi araştırması sonuçlandı

Türkiye’nin devleri ‘petrol’den

Capital dergisi tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi araştırması sonucunda, 8 kategoride 24 şirket ödüllendirildi.

Değerlendirme sonucunda Türkiye'nin en büyük şirketleri sıralamasında petrol şirketleri yer aldı. Tüpraş, Türkiye'nin en büyük, Petrol Ofisi OMV ikinci, Opet üçüncü şirketi ödülünü aldı.

Conrad Otel'de düzenlenen, Türkiye'nin yüksek performanslarıyla öne çıkan en büyük şirketlerinin ödüllendirildiği törende, açılış konuşmasını yapan Capital ve Ekonomist dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş,“Bu araştırmalar Türk iş dünyasının gelişimini, dinamizmini ortaya koyan, gelişmeleri algılamamızı sağlayan, katkıda bulunan önemli çalışmalardır. Sizler paylaştığınız verilerle bunlara katkıda bulunuyorsunuz. Bulunmaya lütfen devam edin. Çünkü açıklanan her veri, her sektör ve iş dünyasının tamamı için bir benchmark yapma, sektörü ve ülke genelini, genel gidişi algılama açısından önemli sonuçlar veriyor” diye konuştu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise yaptığı konuşmada, “Ülkemizin gelişen ekonomiler liginde yer alması yolundaki katkılarınızdan dolayı öncelikle burada bulunan bütün şirketlere, Capital 500 sıralamasında olan bütün şirketleri en iyi dileklerimle tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

8 KETEGORİDE 24 ŞİRKET ÖDÜLLENDİRİLDİ

Araştırma sonunda Türkiye'nin en büyük şirketi ödülünü Tüpraş'a verildi. Ödülü alan Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, ödülü, kendilerini zirveye taşıyan çalışma arkadaşları adına aldığını belirterek, “Biz Tüpraş olarak Türkiye'nin akaryakıt ihtiyacını karşılarken, en yüksek kalitede ve en düşük maliyette karşılamaya devam edeceğimizi söylemek istiyorum. Tüpraş 2006'da Koç topluluğuna katıldı. O günden bugüne bizi bu ödüle laik gören Capital grubuna şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İkinci en büyük şirket ödülüne laik görülen Petrol Ofisi OMV'nin ödülünü alan şirketin CEO'su Gülsüm Azeri, “Petrol Ofisi yıllardır bu ödülü alıyor. Birlikte çalıştığımız bütün arkadaşlara binlerce teşekkür ediyorum”diye konuştu.

Üçüncü en büyük şirket ödülünü alan Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca da yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Bu ödülü bu sene almamız bizim için çok anlamlı. Opet olarak 20. kuruluş yıldönümümüz. Aynı zamanda Koç ortaklığının 10. yıldönümü. Dolayısıyla genç bir Türk şirketi olarak, bu kadar kısa sürede Türkiye'nin en büyük 3. şirketi konumuna gelmek bizim için son derece gurur verici.”

ONUR ÖDÜLÜ ŞARIK TARA'YA

Gecede, “Onur Ödülü”ne ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara laik görüldü. Ancak rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Tara adına ödülü, ENKA İnşaat ve Sanayi İcra Kurulu Üyesi Özger İnal aldı.

DİĞER ÖDÜLLER

Cirosunu en çok arttıran şirketler: Enerjisa, Akgün Mefruşat, Çebitaş Demir Çelik.

En çok kar eden şirketler: Türk Telekom, Turkcel, Tüpraş

Karını en çok artıran şirketler: Bossa, Nadir Metal,TAV Tepe Akpen.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...