‘Yeni İstanbul’ hazır

İstanbul'un kuzeyinde inşa edilecek yeni şehir için protokol imzalandı

‘Yeni İstanbul’ hazır

40 bin hektarlık alanda dönüşüm başlayacak. Yeni şehir, inşa edilecek 3. havalimanından Büyükçekmece’ye kadar olan alanda kurulacak.

İstanbul’un kuzeyine inşa edilecek yeni şehirin planları belli olmaya başladı. Buna göre plansız imarsız riskli binalar tamamen yıkılacak, yerine daha sağlıklı yaşam koşulları oluşturulacak.

NTV’nin haberine göre; inşa edilecek 3. havalimanından, Büyükçekmece’ye kadar olan alanda yeni şehir yükselecek. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Arazinin çok büyük bir kısmı askerin çekildiği arazidir. Bomboş arazidir. İyi bir şehir çıkacağını düşünüyorum” dedi.

‘ESKİ BİNALARIN TAMAMI RİSKLİ’
40 bin hektarlık alanda dönüşüm başlıyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün’e göre eski binaların tamamı riskli. Akgün, “İskanlıymış, iskansızmış bunlara bakılmadan yenilenmesi lazımdır. Bunların hiçbiri teknik anlamda yeterli değildir. Büyük depremde ayakta kalmaları mümkün değildir” dedi.

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TOKİ ve Emlak Konut arasında protokol imzalandı.

Dönüşüm başlayacak ama Akgün’e göre eski dönemlerde imar affına uğrayan binaların da gözden geçirilmesi gerekli.

Akgün, “İskansız, ruhsatsız özellikle 1999 depreminden önce yapılmış binaların tamamı yıkılıp yerine yenisi yapılmadığı sürece İstanbul’da kaybımız çok olur” diye konuştu.

UZAYDAN GÖRÜLEBİLECEK
Yeni havalimanı Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki 90 milyon metrekarelik bir alana yapılacak.

Yap-işlet-devret modeli ile yapımı planlanan 3. havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre olacak. Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek. 6 pisti bulunacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...