Komutan yemini değişiyor

Bekir Bozdağ, 35. Madde ile birlikte komutan yeminlerinin de değişeceğini açıkladı

Komutan yemini değişiyor

Başbakan Yardımcısı Bozdağ açıkladı: Darbelerin gerekçesi yapılan 35. maddedeki ifadelerin geçtiği askeri yemin de değiştirilecek.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, başta TSK İç Hizmetler Kanunu'nun 35. maddesi olmak üzere darbelere gerekçe gösterilen mevzuat değişikliğine ilişkin çalışmanın sürdüğünü vurgularken, 35. maddenin kaldırılmayıp değiştirileceğini söyledi. Bu çerçevede asker yemininin de değişeceğini açıklayan Bozdağ, “Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor” dedi.

Radikal’de yer alan habere göre; Viyana'da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ'ın mesajları şöyle:

Asker yemini de değişiyor

(Darbelere gerekçe gösterilen TSK İç Hizmetler Kanunu 35. Maddesi) 35. maddenin kaldırılması söz konusu değil. Demokrasi dışı yaklaşımlara bahane gösterilen kısımlarının çıkarılması, değiştirilmesi gündemde. Bir maddeden ibaret değil, 5-6 maddede var… Yemin dahil başka maddelerin içinde de var. Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor, onlar da değişecek.

2014'te sİstem değİşecek

MHP , CHP başkanlık sistemine karşı olduklarını deklare ediyor. BDP 'nin önerisini de biz doğru görmüyoruz. Başkanlık sisteminin bu çoğunlukla parlamentodan geçme ihtimali yok. Cumhurbaşkanı adayının taahütte bulunarak propaganda yapacak olması bile Türkiye'de sistem değişikliği gerektiriyor. Seçildi, Cumhurbaşkanı makamına oturdu, ne olacak şimdi? Meydanlarda söylediklerinin takipçisi olacak. Dolayısıyla da 2014'te bir sistem değişikliği olacak. Halk seçince yetkiler Cumhurbaşkanı'nı daha güçlü bir konuma getiriyor. Halkın asgari yüzde 50'sinin seçtiği bir Cumhurbaşkanı'ndan söz ediyoruz. İkinci defa seçilebilme hadisesi de bunu zorlayacak. Bu ihtimal Cumhurbaşkanı'nın temsiliyeti aktif çalışmalarla donatmasını gerektirecek. Türkiye sistem değişikliğini yapmalı.Yeni bir yapı ile yoluna devam etmeli. Yeni elbise lazım. Başbakanımıza yeni bir statü kazandırma çabası değil. Türkiye'nin ihtiyacı olduğu için bunu istiyoruz.Sistem revize edilmezse yapısal bir değişikliğe gidileceğini sanmam. Fiili bir değişim yaşanır.

İşte değişecek ant metni

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın ‘değişeceği' mesajını verdiği askeri yemin TSK İç Hizmet Kanunu'nun 37. maddesinde düzenleniyor.

“Silahlı Silahlı Kuvvetlere katılan her asker ant içer” denilen maddade ant metni de şöyle yer alıyor:
“Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyliyeceğime namusum üzerine ant içerim.”

Loading...