Pide fiyatı karmaşası

İstanbul Ticaret Odası’na bağlı fırıncılar pideyi istedikleri fiyata mı satacak?

Pide fiyatı karmaşası

İstanbul genelinde satılacak pide fiyatları ile ilgili kafalar karışık. Bin 400 üyesi bulunan İstanbul Fırıncılar Odası 400 gramlık pide için 1.5 liralık fiyat teklifine ‘olur' derken, İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınların istedikleri fiyata pide satacak olmalarına tepkili.
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) ve İstanbul Fırıncılar Odası yöneticilerinin katılımı ile dün yapılan toplantıda 400 gram pide için 1.5 liralık fiyat kararı çıktı.
Toplantıda konuşan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul fırıncılarından büyük bir özveri beklediklerini söyleyerek, “4 yıldan beri zam yapmadığımız gibi bu sene de yine yönetim kurulumuz toplantıda, İstanbul Fırıncılar Odamızın teklifine rağmen 400 gram pideye 1.5 TL verilmesini kararlaştırdı. Şuna inanıyorum ki, bizim fırıncılarımız da İstanbul halkının zamsız bir Ramazan geçirmesini sağlayacak bu teklifimizi hoşgörüyle karşılayacaklardır. Bu sene dördüncü sene zam yapmadık. ” diye konuştu.

O ZAMAN GİZLİ ZAM YAPILMIŞ OLACAKTI

Faik Yılmaz konuşmasının devamında “Arkadaşlar, bu yıl zam yapmayacakları teklifiyle gelince biz de 'Olur' dedik. Ama baktık, Anadolu Ajansı'na dün (önceki gün) açıklama yapmışlar. ‘350 gramlık pide 1.5 lira’ diye. Ama bizdeki rakam ‘400 gram pide 1.5 lira’… O zaman gizli zam yapılmış olacak. Bizim de bunu halkımıza açıklamamız lazımdı. Madem zam yok, zam yapmadığımıza göre, 400 gram pidenin 1.5 liraya verilmesi gerekir” dedi.

ALINAN KARARA UYACAĞIZ

Toplantıda bulunan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada kendilerine sunulan fiyat teklifini şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade ederek şunları söyledi: “İstanbul genelinde 3.500-4.000 fırın bulunuyor. Bu fırınların 1.400'ü bizim odamıza bağlı, bizim üyemiz. Biz alınan 400 gramlık pide 1.5 lira kararına uymak durumundayız. Uymadığımız taktirde kesilecek ceza çok yüksek. Yapılacak denetim sonrası pidenin gramajı 400 değil de 390 gram gelse veya 410 gram gelse anında 11.800 lira ceza keser.”

İTO ÜYELERİ İSTEDİKLERİ FİYATA SATAR

Fahri Özer konuşmasının devamında “Bizim buradaki isyanımız şu: “İTO'ya bağlı fırınlar için böyle bir yükümlülük yok. İstediği gramajı istediği fiyata satar. Bu haksız rekabete yol açıyor. Adam bir gün pideyi 1.5 liraya satar ertesi gün fiyatı 2 liraya çeker. Üstelik İTO'nun bu konuda bir bağlayıcı açıklaması da olmuyor.”
Fahri Özer, Ramazan dolayısı ile pide ustalarına yüzde 50'lik zam yaptıklarını öne sürerek “2 bin liraya çalışan işçileri, şimdi 4-5 bin liraya çalıştıracağız. Bu konuda büyük sıkıntı var. Pide fiyatları konusunda bizi farklı bir yollara itmenin anlamı yok” dedi.

Loading...