Uludere’de ölenler anılıyor

Uludere'de bir yıl önce gerçekleştirilen hava saldırısında hayatını kaybedenler anılıyor

Uludere’de ölenler anılıyor

Olayın yıldönümünde Uludere’nin Ortasu Köyü’ne binlerce ziyaretçi bekleniyor. Yapılan konuşmaların ardından yakılan Kürtçe ağıtlar sırasında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak gözyaşlarına boğuldu.

Anma etkinliği nedeniyle güvenlik güçlerince Şırnak Uludere karayolunda yoğun güvenlik önlemi alınırken, grupların kontrollü bir şekilde köye girişlerine izin verildi. Köy girişinde geçen yıl meydana gelen olayda yakınlarını kaybedenler, gelenlerle tokalaştı. Köy girişindeki meydanda grupların toplanması sürüyor. Köyde bazı yerlere siyah bayraklar asıldı.

Esnaf kepenk açmadı!

Uludere’de 34 kişinin ölüm yıldönümü nedeniyle bugün kepenkleri açmadı.

Hakkari ve ilçelerinde esnaf, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölüm yıldönümü nedeniyle bugün kepenkleri açmadı.

Şırnak’ın Uludere İlçesi Ortasu (Roboski) Köyü’nde 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın birinci yıldönümü nedeniyle Hakkari merkez, Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde esnaf protesto amaçlı kepenk açmadı. Sadece eczane ve fırınların açık olduğu Hakkari ve ilçelerinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Güvenlik önlemlerini artıran polis, ara sokaklarda toplanmalar olmaması için de sürekli devriye geziyor.

Kışanak gözyaşlarına boğuldu

Bugün, Şırnak'ın Uludere İlçesi Ortasu Köyü'nde 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın birinci yıldönümü. Şırnak’ın Gülyazı Köyü’nde düzenlenen anma etkinliğinde ölenlerin yakınlarının yanı sıra BDP’li vekillerde tam kadro yer aldı. Yapılan konuşmaların ardından yakılan Kürtçe ağıtlar sırasında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak gözyaşlarına boğuldu.

AKP’li vekil: Roboski kanayan yara

AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, geçen yıl Aralık ayında Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu (Roboski) köyünün Irak sınırında 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Roboski kanayan yaramızdır” dedi. Dindar, olayın aydınlatılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

AKP Şırnak Merkez İlçe Başkanı Mustafa İlker’i evinde ziyaret eden AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Uludere olayının Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmaması için büyük bir mücadele verdiklerini söyledi. “Roboski olayı kanayan bir yaramızdır’ diyen AKP Milletvekili Dindar, “Orada mağdur olan kesim normal vatandaşlarımızdır. Yine mağdur olan kesim bu olumsuz olayın peşini bırakmayan ben ve benim gibi AKP iktidarıdır. Biz mağduruz. Çünkü mağdur olan bizim halkımız. Biz bu olayın peşindeyiz ve Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmaması için, unutulmaması için bir mücadele veriyoruz” dedi.

Demirtaş: Başbakan siviller olduğunu bilerek emri verdi

Uludere’deki anma töreninde konuşan Selahattin Demirtaş, Uludere’de vurulan sivillerin arasında üst düzey bir PKK’lının da olduğu istihbaratı üzerine, bombalama emrinin bizzat Başbakan tarafından verildiğini iddia etti.

Loading...