45 yıllık gemi böyle batırıldı

45 yıl jandarmaya hizmet ettikten sonra, yeni görev yerine gönderildi...

45 yıllık gemi böyle batırıldı

Samsun’da bulunan Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’na ait 45 yıllık gemi, Kurupelit mekii açıklarında törenle batırıldı. Geminin dalış sporlarına hizmet vereceği açıklandı. Törene katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, gemi batığının, dalış sporları için önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

40 metre uzunluğunda

45 yıl süreyle Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak hizmet veren ‘TCSG–125 Sahil Muhafaza’ gemisi, Atakum İlçesi Kurupelit açıklarında düzenlenen törenle batırıldı. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Yusuf Ziya Yılmaz ile AKP ve CHP Samsun milletvekilleri katıldı. Bakan Kılıç ve beraberindekiler Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Samsunum-1’ gemisiyle, geminin batırılacağı Kurupelit açıklarına gitti. Burada yapılan törenle siren sesi eşliğinde 40 metre uzunluğundaki gemi batırıldı. Geminin batmasını Bakan Kılıç ve protokol üyeleri Samsunum-1 gemisinin güvertesinden izledi.

20 metreye batırıldı

Burada açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, gemi batırmanın kötü bir şey olduğunu dile getirerek, “Sahil Güvenlik gemisi şuna Karadeniz’in 20 metre derinliğinde batırılmış durumda. Bu gemi bundan sonra belki 100 belki de yüzyıllarca bu bölgede dalış sporu yapanlara hizmet verecek. Ayrıca bölgede dalış turizmi etkinliğine de hizmet etmiş olacak. Önemli bir kazanım oldu diye düşünüyorum. Karadeniz’in sularında şu anda bir batık gemi var. Hem yurt içinden hem de yurt dışından dalış meraklılarını buraya çekeceğini düşünüyorum. Kurupelit Limanı’nın da faaliyete geçmesiyle burası canlanacak. Gemi batırmak kötüdür ama bu güzel bir anı olacağı için burada bir yer altı müzesi inşa edilmiş olacak” diye konuştu. Geminin batırılmasının ardından Bakan Suat Kılıç, Canik Kültür Merkezi’ndeki AKP İl Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıya katıldı.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...