Sözcü Plus Giriş

Davanın daha ileri bir tarihte görülecek olmasına rağmen Fatma Salman Kotan’ın Sincan 4. Aile Mahkemesi’ne gitmesi üzerine Hakim Tuncay Öztürk celse açarak davayı gördü.

Fatma Salman Kotan ve İdris Kotan’ın avukatı anlaşmalı boşanma protokolünü tekrarladıklarını belirterek, boşanmaya karar verilmesini istediler. Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun’un 6 ve 7’nci maddeleri uyarınca Hakim Öztürk’ün  “eşleri, geçimsizliği büyütmeden barışmaları, evlilik birliğini sevgi ve saygı çerçevesi içinde devam ettirmeleri yönünde uzlaşma ve sulhe” daveti üzerine her iki taraf da boşanmakta kararlı olduğunu dile getirdi.

Tahkikata geçilen duruşmada Fatma Salman Kotan, çocukların velayetinin kendisine verilmesini, çocukların babalarıyla kuracakları görüşme düzeninin mahkemece belirlenmesini talep etti.

Hakim Öztürk, diğer usulü işlemlerin ardından, tarafların sunduğu 22 Kasım 2012 tarihli boşanma protokolü ile karşılıklı anlaşmalarını içeren beyanlarını tasdik ederek, tarafların boşanmalarına karar verdi.

Çocukların velayetini anneye bırakan Hakim,  mal varlıkları üzerinde ise protokole göre karar verdi.

Dava dilekçesi
İdris Kotan’ın avukatı Süleyman Zeybek’in mahkemeye verdiği dilekçede, “eşlerin, evlendikleri günden bu yana uyum sağlayamadıkları, fikren ve ruhen anlaşamadıkları, sonuçta aralarında geçimsizlik baş gösterdiği” ifade edilerek, şunlar kaydediliyordu:

“Müşterek hayat, çekilmez hale gelmiştir. Taraflar, iyi niyetle anlayış ve sabır göstererek uyuşmazlıkları gidermeye çalışmışlarsa da bunda başarılı olamamışlar ve her geçen gün birbirlerinden daha da uzaklaşmışlardır.

Bu nedenle bir arada yaşayarak evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir. Birlikte geçirdikleri her gün gerek kendilerine gerekse müşterek çocuklara zarar vermeye başlamıştır. Tarafların tekrar bir araya gelerek evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün değildir.”

AKP’Lİ KOTAN’A DAYAĞIN TUTANAKLARI

AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan, 23 Kasım 2012'de Sincan Cumhuriyet Savcısı Tayfun Kaya'ya verdiği ifadesinde şunları söyledi:

“21 Kasım 2012 tarihinde eşim İdris Kotan ile ortak ikametgâhımızda bulunurken, daha önce eşimle anlaşmalı boşanma konusunda anlaşmıştık. Olay günü de protokol hazırlamak ve gerekli işlemler için adliyeye gidecektik. Sabah saat 07.00 sularında kalkarak hazırlanmaya başladım. Eşimin de hazırlanmasını istedim. Ancak eşim boşanmayacağını belirterek bana saldırdı. Beni şiddetli şekilde darp etti. Kafamda ve gözümde yaralanmalar oluştu. Yaklaşık yarım saat darp edildim. Ardından oğlum araya girerek beni kurtardı. Olayın akrabalarım tarafından duyulmaması için birkaç gün dışarı çıkmayarak olayı gizledim. Ancak eşimin bana yine zarar verebileceğini düşünerek, müracaat etmek istiyorum. Her türlü korumanın tarafıma sağlanmasını talep ediyorum.”

AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan, boşanmak istediği eşinden şiddet görmesi üzerine Bakan Fatma Şahin, vekile koruma verildiğini açıklamıştı.

Yayınlanma Tarihi:12:05,