AKP adaleti cezaevine mahkum etti

Sezgin Tanrıkulu: “Toplu yargılamalar otoriter rejimlerin en belirgin, en göze çarpan uygulamasıdır. Toplu yargılamalarda adalet değil, esaret esastır.”

AKP adaleti cezaevine mahkum etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Cezaevi kampuslarının aynı zamanda adliye olarak kullanılmaya başlandığına dikkat çekerek, “toplu yargılamaların otoriter rejimlerin en belirgin uygulaması olduğuna' dikkat çekti.

Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamaları şöyle: “Van'da bir yıldır cezaevindeki koğuşlar duruşma salonu, hücreler hakim odası ve mahkeme kalemi olarak kullanılıyor. Aslında deprem sonrasında ortaya  çıkan bu durum, aslında AKP'nin yeni yargı ve infaz anlayışını ortaya koyuyor. Herkes çok önemli bir detaya dikkat etmeli. AKP'nin yeni yaptığı ve yapacağı cezaevlerinde toplu yargılamalar için mahkeme salonları yapılmakta. Bu yeni durum hakimleri infaz koruma memurlarının uzantısı olduğu bir çarpık anlayışı pratikte ortaya çıkarmaktadır. Diyarbakır'da Adiye Binası'nın  avlusuna toplu yargıla salonu inşa edildi. Silivri'de, Sincan da cezaevi kampusu içinde yargılamalar yapılıyor. Başbakanın Diyarbakır'a en büyük yatırım vaadi olan yeni cezaevi içinde de  toplu yargılama salonları var.

AKP iktidarında adliye içinde olan duruşma odalarından cezaevi içerisindeki infaz salonlarına geçiş yapıldı.

Biz bu tabloyu 12 Eylül'den hatırlıyoruz. O dönemdeki spor salonları duruşma salonlarına dönüştürülmüştü ve adalet katledilmişti  o salonlarda.

AKP adaleti cezaevine mahkum etmiştir. Bu yargılamalardan adalet de özgürlük de beklenemez.

Her gün cezaevine girip çıkan yargıç da savcı da adalet dağıtan biri olmaktan çıkar rejimin, devletin ve hükümetin gardiyanına dönüşür. Bugün Türkiye'de adalet cezaevlerinin içinde aranmaktadır. Bundan daha vahim ve karanlık bir yargı ve adalet tablosu olabilir mi?”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...