Babam yaşasa Silivri’de olurdu

Eşref Bitlis'in oğlu ilk kez konuştu: Babam şemada iki numara

Babam yaşasa Silivri’de olurdu

Suikast sonucu uçağı düşürülerek öldürülen Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis'in oğlu Tarık Bitlis, MİT'in Ergenekon Şeması'ndaki iki numaralı isim olarak gösterilen babası için “Yaşasaydı konuyla ilgili sorgulanması gerekecekti. Yani Silivri'de olurdu” dedi

Suikast sonucu 17 Şubat 1993 tarihinde uçağının düşürülmesiyle hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis'in dosyası iki ay sonra zamanaşımına uğrayacak. Aydınlık'a konuyla ilgili açıklamada bulunan Eşref Bitlis'in oğlu Tarık Bitlis, soruşturmanın aydınlığa kavuşmasının istenmediğine dikkat çekti. Tarık Bitlis, “Suikastın arkasından başka bir ülke, başka bir güç çıkacaktır. Kim bununla yüzleşecek?” diye sordu. Bitlis, dosyanın zamanaşımına uğramasıyla kapanmış olmayacağını, tam aksine karanlık bir şekilde tartışılmaya devam edileceğini belirtti.

Bitlis, şunları kaydetti: “Dışarıdaki bütün örgütlerin içeride bir takım taşeronları vardır. Ama bu olayın içeride olabilmesi için en ufak bir neden yok. Sonuçta Amerika'ya karşı olan bir general var. İçeriden ‘niye Amerika'ya karşısın?' şeklinde bir tepki oluşmaz bence. Ama bu politikaları güden sistemler ya da destekleyen istihbarat örgütleri bu konuda bir şeyler yapar. Taşeronlarının Türkiye'de bulunması sonucu değiştirmez.”

MİT’TEKİ ÇELİŞKİLER
Savcılık tarafından MİT’e uçağın düşmesiyle ilgili bir şey sorulduğunda konuyla ilgili hiçbir belge olmadığının bildirilmesine değinen Bitlis, “Aynı MİT mahkemey yolladığı Ergenekon şemasının iki numaralı ismi olarak Eşref Bitlis’i gösteriyor, bu konuda araştırma yürütüp dosya tutuyor. Bir taraftan bir insaı her yönüyle araştıracaksın ve onun hakkında doğru-yanlış bir takım belgeleri zamanın Genelkurmay’ına ve ilgili yerlerine sunacaksın, diğer taraftan da temel görevin olan konularda her nedense dosya tutmayacaksın. Bunlar çelişkili şeyler” diye konuştu. Tarık Bitlis, babasının adının Ergenekon şemasında ikinci sırada gösterilmesiyle ilgili de “Yaşasaydı konuyla ilgili sorgulanması gerekecekti” dedi ve babasının da bugün muhtemelen Silivri’de olacağını belirtti.

‘EŞREF BİTLİS’İN AMERİKA TUTUMU ÖZAL’INKİYLE ÇELİŞİYOR’
Tarık Bitlis, medyada yer alan “Turgut Özal ile Eşref Bitlis aynı şeyi düşünüyorlardı” gibi söylemlerin yanısıra iki ölümün de cemaate yakın medya organları tarafından Ergenekon davasıyla ilişkilendirilmesi ilişkin de şunları söyledi: “Bu iddianın üzerine yanıt vermek bile komik geliyor. Eşref Bitlis’in Amerika’ya karşı tutumu yazdığı raporlardan açıkça ve net ortaya çıkıyor. Turgut Özal’ın da Amerika’ya karşı tutumu ve yaklaşımı nettir. Bunları tartışmaya gerek yok. Zamanın Genelkurmay Başkanı ile Eşref Bitlis’in neden görüş ayrılığına düştüğü yine resmi yazılardan belli. Bunların hepsini aynı tasa koyup üstüne bir de Ergenekon’u eklediğin zaman tam bir çorba oluyor.”

’13 ARALIK’TA SİLİVRİ’DE OLMAK VATANDAŞLIK GÖREVİ’
Ergenekon Davası’nda savcının 13 Aralık’ta mütalaasını açıklayacağını bildirmesini de değerlendiren Tarık Bitlis, “Çıkacak olan karar çok önemli. Bu kadar kısa sürede insanlara bir takım cezaların verilmesinin sonucu toplum açısından üzücü ve kırıcı olacaktır. 13 Aralık’ta Silivri’de bulunmak her Türk vatandaşının görevidir’ dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...