Cadde’ye ilk kazma vuruldu

Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Kadıköy Bağdat Caddesi üzerindeki 50 yıllık bina bugün yıkıldı

Cadde’ye ilk kazma vuruldu

Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Kadıköy Bağdat Caddesi üzerindeki 50 yıllık bina bugün yıkıldı.

CADDE’YE İLK KAZMA VURULDU / VİDEO

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk “Kadıköy'de 30 bin 500 binadan 27 bina risk taşıyor, yaklaşık 15 bin binanın hemen yenilenmesi gerekiyor” dedi.

Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında incelenip deprem riski taşıdığı belirlenen binaların yıkımı devam ediyor. Bugün de Kadıköy Bağdat Caddesi üzerindeki 50 yıllık bir bina yıkıldı.

Yapılan incelemelerde deprem riski taşıdığı belirlenen 5 katlı bina iş makinesiyle yıkılırken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de yıkımı yerinden takip etti.

Yıkım öncesinde basın mensuplarına bilgi veren Öztürk çarpıcı açıklamalarda bulundu. Selami Öztürk “Kadıköy'de bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son çıkarmış olduğu yasayla depreme dayanıksız olduğu binaların önce raporlanıp sonra yıkılmasına dair uygulamanın Kadıköy'deki ilkini yapacağız. Bunun Bağdat caddesine rastlamış olması tamamen bir tesadüf. Kadıköy Moda'dan Bostancı'ya binaların durumu birbirinden farklı değil. Arkamızda gördüğünüz bina yaklaşık 50 yıl önce kesinlikle elle karılan betonla yapılmış. Alınan raporlar neticesinde binanın depreme dayanıklı olmadığına karar verilmiştir. Mal sahibine verilen tebligatla mal sahibi yıkım firmasıyla birlikte bu binayı yıkacak” dedi.

KADIKÖY'DE 27 BİN BİNA RİSK TAŞIYOR
Bundan sonra bu olay çok hızlanacak, Kadıköy'de 30 bin 500 binanın 2 bin 800'ü 1998'den sonra yapıldığına göre 27 bin binamız yıkılmaz demiyoruz ama risk taşıyor. Yıkılır da diyemiyoruz işin doğrusu. O bakımdan buradan geriye giderek yaklaşık 15 bin binanın hemen yenilenmesi gerekiyor. Bunun iyi bir başlangıç olmasını diliyorum inşallah o süre bize tanınır çünkü depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama önümüzdeki süreç binaların hızla yenilendiği bir ortama geçeceğiz Selami Öztürk, riskli binalarla ilgili vatandaşlardan müracaat var mı? şekildeki bir soruya da ” Henüz rakam vermediler ama Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün bildirdiğine göre en fazla müracaat Kadıköy'de” diye konuştu.

Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün açıklamalarının ardından kepçe operatörü harekete geçti ve 50 yıllık binanın yıkımı başladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...